Monthly Archives: June 2011

Northern Michigan Dragway Points Updated June 26, 2011

Night Moves Points as of June 24, 2011

Pro 6.00

Position #    Name   Points

1  John ‘Hoot’ Gibson 66

2  Tim Heiges 22

Pro 6.50

1  Randy Stoykovich 33

1 Toby Hamilton 33

Pro 7.00

1  3 Js Racing 55

2  Matt Harthun 33

3  Mark VanDerMoon 22

Pro 7.50

1  Gary Rank 33

2 Henry Patton 22

Pro 8.00

1  Phil Gunther 33

1  Don Heinzer 33

3  Perry Daniels 22

Trophy 8.00

1  Gary ‘Buck’ Howell 33

1  Perry Daniels 33

3  Daryl Walton 22

Trophy 9.00

1  Bob Knop 33

1  Jim Evans 33

3  Mitchell Batisse 22

3  James Persinger 22

Trophy 10.00

1  Aaron Shackelford 44

1  Dustin Cesaro 33

3  Drew Bouzis 33

Trophy 11.00 & 12.00

1  Adam Dirks 33

1  Donnie Heinzer 33

1  Rhet Brewer 33

4  Mike Smith 22

Bracket Race Points as of June 25, 2011

Bracket I

Position #    Name   Points

1  John Gibson 150

2  Eric Johnson 129

3  Bud Roof 58

4  Steve Mikus 33

4  Scott Green 33

4  Scott Hoernlein 33

7  Cody Guerne 11

7  Tim Heiges 11

Bracket II

1  Mike Stokes 153

2  Phil Gunther 125

3  Klint Bailey 81

4  Darren McChesney 74

5  Rick LaRocque 66

6  Joe Osga 54

7  Bob VandeWater 51

8  Randy Stoykovich 45

9 Corey Mikus 43

10  Chuck Reynolds 42

10  Bob Wilson 42

10  Don Heinzer, Jr. 42

13  Kevin Huntley 40

13  Bill Fluette 40

15  3 Js Racing 33

16  Ron Hagar 31

16  Bryan Kieffer 31

18  Al McChesney 30

19  Mike Peck 25

20  Mark Clark 21

20  Chad Brintnell 21

22  Scott Green 20

22  Justin Kelley 20

24  Dan Sprague 11

25  David McChesney 10

25  Mike Mayfield 10

25  Ken Wood 10

25  Larry Stewart 10

25  Scott Hoernlein 10

Bracket III

1  Phil Gunther 121

2  Jim Evans 74

3  Donnie Heinzer 69

4  Nathan Cebula 33

Pro Trophy (8.99 and Faster, All Run)

1  Nolan Blanchard 160

2  Mark VanDerMoon 106

3  Gary Rank 80

4  Dennis Gillman 78

5  James Persinger 51

6  Bill Cooper 43

7  Ken Purchase 32

8  Toby Hamilton 22

9  Matt Harthun 21

10  Ken Purchase 15

11  Doug Rondeau 11

11  Jason Watt 11

12  John Cerka 10

13  Matt Manier 10

Street Trophy (9.00 and Slower, All Run)

1  Mike Smith 84

2  Ben Wenzel Jr. 44

2  Aaron Shackelford 44

4  Gary Wood 43

5  Donnie Heinzer III 33

5  Ernest Ecklund 33

7  Seth McLoughlin 32

7  Marissa McLoughlin 32

9  Melvin Cebula 21

10  Rhet Brewer 11

11  Norma Sprague 10

11  Harvey Williams 10

Juniors

1  Nathan Lane 110

2  Drew Bouzis 93

3  Sarah Middleton 77

4  Donnie Hagar 44

4  Madisyn McCormick 44

6  Cheyenne Douglas 11

June 25 Bracket Race Results from Northern Michigan Dragway

Results from May 29 Bracket Race

Name Car City
Bracket I Win John ‘Hoot’ Gibson 69 Nova Charlevoix
R-Up Bud Roof 85 Toyota East Jordan
Semi Cody Guerne Dragster Bear Lake
Semi Tim Heiges 71 Vega Traverse City
Bracket II Win Joe Osga 57 Belair Fife Lake
R-Up Don Heinzer 66 ElCamino Manistee
Semi Mike Stokes 72 Challenger Frankfort
Semi Klint Bailey 64 Belvedere Harrison
Quarter Phil Gunther 79 Camaro Beulah
Quarter Ken Wood 69 AMC AMX Manistee
Quarter Larry Stewart Vega Sterling
Bracket III Win Donnie Heinzer III 95 S-10 Manistee
R-Up Phil Gunther 79 Camaro Beulah
Pro Trophy Win Gary Rank II 88 Mustang Manistee
R-Up Toby Hamilton Dragster Copemish
Semi Jason Watt 86 Mustang Bear Lake
Semi Mark VanDerMoon 88 Mustang Cadillac
Street Trophy Win Gary Wood 70 Javelin Manistee
R-Up Marissa McLoughlin 68 Chevelle SS Manistee
Semi Melvin Cebula 98 Ranger Bear Lake
Quarter Norma Sprague 02 Aztec Grand Rapids
Quarter Harvey Williams 96 Z28 Honor
Juniors age
Win Drew Bouzis 15 94 Honda Elite S Hart
R-Up Sarah Middleton 13 Benzonia
Semi Madisyn McCormick 12 Fountain
Early Gamblers Win Chad Brintnell 86 Mustang McBain
R-Up Klint Bailey 64 Belvedere Harrison
Semi Mike Mayfield 72 Dart Swinger Harrison
Quarter Mike Stokes 72 Challenger Frankfort
Quarter Joe Smith 93 Mustang Traverse City
Late Gamblers Win Joe Delgado 98 Silverado Bear Lake
R-Up Dennis Gilman 82 Firebird Bear Lake
Semi Gary Rank II 88 Mustang Manistee
Quarter Bill Fluette 86 Monte Carlo SS Interlochen
Quarter Nathan Cebula 89 Camaro Bear Lake
Quarter Randy Stoykovich 71  Pinto Manistee

Race Results from June 24 Night Moves at Northern Michigan Dragway

Results from June 24 Night Moves

Name Car City
Pro $ Index
Run-Off
Win Gary Rank Mustang GT Manistee
R-Up Don Heinzer 66 ElCamino Manistee
Semi John ‘Hoot’ Gibson 69 Nova Charlevoix
Quarter Toby Hamilton Dragster Kaleva
Quarter Joe Smith 93 Mustang Traverse City
6.00 Pro
$ Index
Win John Gibson 69 Nova Charlevoix
R-Up Tim Heiges 71 Vega Traverse City
6.50 Pro
$ Index
Win Toby Hamilton Dragster Kaleva
7.00 Pro
$ Index
Win Joe Smith 93 Mustang Traverse City
R-Up Mark VanDerMoon 88 Mustang GT
7.50 Pro
$ Index
Win Gary Rank Mustang GT Manistee
R-Up Henry Patton 87 Camaro IROC Z Fife Lake
8.00 Pro
$ Index
Win Don Heinzer 66 ElCamino Manistee
R-Up Perry Daniels 85 TransAm South Boardman
8.00
Trophy Index
Win Perry Daniels 85 TransAm South Boardman
R-Up Daryl Walton 92 Mustang Williamsburg
9.00
Trophy Index
Win Jim Evans 71 Skylark
R-Up James Persinger 79 Fleetwood Manistee
10.00
Trophy Index
Win Drew Bouzis 94 Honda Elite S Hart
R-Up Aaron Shackelford 98 Lumina LTZ Manistee
11.00
Trophy Index
Win Donnie Heinzer III 95 S-10 Manistee
R-Up Rhet Brewer 94 Honda Elite S Eastlake
Gambler’s Race Win Josh Patton Camaro South Boardman
R-Up Mike Smith 90 Lumina Ludington

Results from June 11 Bracket Race at Northern Michigan Dragway

Results from June 11 Bracket Race

Name Car City
Bracket I Win John Gibson 69 Nova Charlevoix
R-Up Eric Johnson 85 Daytona Onekama
BRACKET II Win Justin Smith 93 Mustang Traverse City
R-Up Mike Stokes 72 Challenger Benzonia
Semi Chad Brintnell 86 Mustang McBain
Semi Dan Sprague 89 S-10 Lake City
BRACKET III Win Phil Gunther 79 Camaro Beulah
R-Up Jim Evans 06 Grand Cherokee Benzonia
Semi Nathan Cebula Bear Lake 89 Camaro
PRO
TROPHY
Win Bill Cooper 86 Firebird Eastlake
R-Up Ken Purchase 84 Camaro Honor
Semi James Persinger 79 Fleetwood Manistee
Quarter Gary Rank II 88 Mustang Manistee
Quarter Matt Manier 08 Honda CBR Baldwin
STREET TROPHY Win Mike Smith 90 Lumina Ludington
R-Up Aaron Shackelford 98 Lumina LTZ Manistee
Semi Ben Wenzel Jr. Honda Elite S Hemlock
Semi Ernest Ecklund Yamaha J06 Manistee
JUNIORS Win Madisyn McCormick 12 Fountain
R-Up Nathan Lane 12 99 Motivational Tubing Fife Lake
EARLY GAMBLERS Win Bill Fluette 86 Monte Carlo SS Interlochen
R-Up Dan Sprague 89 S-10 Lake City
Semi Aaron Shackelford 98 Lumina LTZ Manistee
Semi Randy Stoykovich 71 Pinto Manistee
LATE GAMBLERS Win Randy Stoykovich 71 Pinto Manistee
R-Up Gary Rank 88 Mustang Manistee
Semi Mike Smith 98 Lumina Ludington
Quarter Phil Gunther 79 Camaro Beulah
Quarter Aaron Shackelford 98 Lumina LTZ Manistee