Monthly Archives: May 2012

Results from May 27 Bracket Race

Results from May 27 Bracket Race

Name Car City
Bracket I Win Chris Darling Dragster Kaleva
R-Up Travis Milliman 86 Firebird Kaleva
Semi Eric Johnson 66 Nova II Onekama
Bracket II Win Rick LaRocque 00 Mustang Beulah
R-Up Rob Vandewater 87 Dakota Cadillac
Semi Scott Eriksen 69 Camaro SS
Quarter Joe Osga 57 Bel Air Fife Lake
Quarter Stacey Bigelow 69 Camaro Manton
Eighths Mike Mayfield 67 Dart Harrison
Eighths Mike Peck 67 Camaro Benzonia
Eighths Nolan Blanchard 84 Monte Carlo SS Benzonia
Pro
Trophy
Win Jared Schlueter 85 Camaro Z28 Traverse City
R-Up Ed Peffer 95 Chevy Truck Leroy
Semi James Persinger 79 Fleetwood Manistee
Quarter Corey Pickard 06 GSXR 1100 Lima, OH
Quarter MarkVanDermoon 88 Mustang GT Cadillac
Street Trophy Win Jim Evans 71 Skylark Benzonia
R-Up Jimmy Evans 72 Monte Carlo Benzonia
Semi Joe Delgado Banshee Quad Kaleva
Quarter Gary Bowman Prescott
Quarter Josh Cebula 55 F-100 Bear Lake
Juniors Win Drew Buozis 15 Honda Elite Hart
R-Up Nathan Lane 13 03 Half Scale Fife Lake
Semi Cheyenne Douglas 12 99 Motivational Tubing Thompsonville
Early Gamblers Win Eric Johnson 66 Nova II Onekama
R-Up Rick LaRocque 00 Mustang Beulah
Semi Kevin Huntley 70 Plymouth Beulah
Semi Joe Osga 57 Bel Air Fife Lake
Late Gamblers Win Travis Milliman 86 Firebird Bear Lake
R-Up Kevin Huntley 70 Plymouth Beulah
Semi Dean Spaulding 87 Monte Carlo Mesick
Semi Joe Osga 57 Bel Air Fife Lake

Results from May 26 Night Moves

Results from May 26 Night Moves

Name Car City
Pro $ Index
Run-Off
Win Rob Vandewater 87 Dakota Cadillac
R-Up Jason Watt 86 Mustang Bear Lake
Semi Dean Spaulding 87 Monte Carlo Mesick
7.00 Pro $ Index Win Jason Watt 86 Mustang Bear Lake
R-Up Toby Hamilton Dragster Copemish
Semi Joe Smith 93 Mustang Traverse City
Semi Rick Thomas CBR 1100XX Bear Lake
7.50 Pro $ Index Win Rob Vandewater 87 Dakota Cadillac
R-Up Todd Baughan 67 Camaro Marion
Semi Josh Patton 01 Z-28 South Boardman
Semi Robby Girven 82 Firebird Bear Lake
8.00 Pro $ Index Win Dean Spaulding 87 Monte Carlo Mesick
8.00 Pro
Trophy Index
Win Dean Spaulding 87 Monte Carlo Mesick
R-Up Randy Shuck 83 Grand Prix Standish
9.00 Pro
Trophy Index
Win Jim Evans 71 Skylark Benzonia
R-Up Kent Stevens 72 Valiant Thompsonville
Semi Jimmy Evans 72 Monte Carlo Benzonia
10.00 Pro
Trophy Index
Win Scott Swander 70 Challenger Benzonia
R-Up Rhet Brewer 94 Honda Elite Eastlake
Semi Melvin Cebula 88 Mustang Bear Lake
11/12.00 Pro
Trophy Index
Win Donnie Heinzer III 95 S-10 Manistee
R-Up Robert Knop 66 Barracuda Thompsonville
Semi Ben Wenzel Jr 11 Honda Spree Hemlock
Semi Erik Knudson 66 Chevy Pickup Honor

Results from May 19 Bracket Race

Results from May 19 Bracket Race

Name Car City
Bracket I
(Box)
Win Eric Johnson 66 Nova II Onekama
R-Up Clark Racing 85 Toyota Kaleva
Semi Tim Heiges 95 Beretta Traverse City
Bracket II
(No Box)
Win Bob Vandewater 71 Challenger Cadillac
R-Up Scott Eriksen 69 Camaro SS East Jordan
Semi Scott Green 74 Nova Manistee
Quarter Gary ‘Buck’ Howell 86 Jeep Beulah
Quarter Kevin Huntley 70 Duster Beulah
Eighths Jim Stoll 80 Volare Boon
Eighths Mike Stokes 72 Challenger Beulah
Eighths 3Js Performance Mustang Traverse City
Eighths Bob Wilson 85 S-10 Copemish
Pro
Trophy
Win Ed Peffer 95 Chevy Truck LeRoy
R-Up Dennis Gilman 82 Firebird Bear Lake
Semi Toby Hamilton Dragster Copemish
Street Trophy Win Troy Gale 95 Mustang Kaleva
R-Up Joe Delgado Yamaha Banshee Kaleva
Semi Jimmy Evans 72 Monte Carlo Benzonia
Quarter Robert Knop 66 Barracuda Thompsonville
Quarter Rhet Brewer 94 Honda Elite S Eastlake
Juniors Win Drew Buozis 15 Honda Elite Hart
R-Up Nathan Lane 13 03 Half Scale Fife Lake
Early Gamblers Win Bill Fluette 86 Monte Carlo SS Interlochen
R-Up Bob Vandewater 71 Challenger Cadillac
Semi Mike Stokes 72 Challenger Beulah
Semi Phil Gunther 79 Camaro Beulah
Late Gamblers Win Jen Haugen 66 Belvedere Deadwood, ND
R-Up Rick LaRocque 00 Mustang Beulah

Results from May 18 After Hours Street Drags

Results from May 18 After Hours Street Drags

Name Car City
8.00 Index Win Josh Patton 02 Camaro SS South Boardman
R-Up Ryan Park 93 Camaro Cadillac
9.00 Index Win Jim Evans 71 Skylark Benzonia
R-Up James Persinger 79 Fleetwood Manistee
10.00 Index Win Ron Hagar 94 ‘Woody’ Wagon Clark Lake
R-Up Rhet Brewer 94 Honda Elite Eastlake
11/12.00 Index Win Don Wooton 92 Thunderbird Alden
R-Up Robert Knop 66 Barracuda Thompsonville
Smokey Burnout Contest Win Brant Tallquist 89 S-10 Montague