Race Results

Results from September 4th/5th Bracket Race at Northern Michigan Dragway

Results from September 4th/5th Bracket Race

Name Car City
BRACKET I (Box)
$600 to Win
Win Howard Jameson 98 Spitzer Dragster Gladwin
R-Up Corey Mikus 68 Camaro Bear Lake
Semi Bud Roof 85 Toyota East Jordan
Semi Eric Johnson 85 Daytona Onekama
BRACKET II (Box) Win Phil Gunther 79 Camaro Beulah
R-Up Gary ‘Buck’ Howell 86 Jeep Beulah
Semi Bill Fluette 86 Monte Carlo SS Interlochen
Semi Al Clark 85 Toyota Bear Lake
Quarter Stacey Bigelow 69 Manton
Quarter Gary Rank II 88 Mustang Manistee
Quarter Bob VandeWater 71 Challenger Cadillac
Quarter Randy Stoykovich 71 Pinto Manistee
BRACKET III Win Phil Gunther 79 Camaro Beulah
R-Up Jim Evans 71 Skylark Benzonia
Semi Donnie Heinzer III 95 S-10 Manistee
PRO
TROPHY
Win Nolan Blanchard 84 Monte Carlo SS Benzonia
R-Up Tony Thomas 89 S-10 Bear Lake
Semi Dennis Gilman 82 Firebird Kaleva
Quarter Rick Thomas 99 CBR 1100xx Bear Lake
Quarter Dan Snyder 64 Impala Harrison
STREET TROPHY Win Ron Dougherty 96 Jeep Honor
R-Up Aaron Shackelford 98 Lumina Manistee
Semi Mike Smith 90 Lumina Ludington
JUNIORS Win Madisyn McCormick 12 Dragster Fountain
RUN FOR THE $$$ 1st – $150 Joe Smith (.001) 93 Mustang Traverse City
2nd – $50 Travis Milliman (.003) 86 Firebird Kaleva
LATE GAMBLERS Win Travis Milliman 86 Firebird Kaleva
R-Up Ron Dougherty 96 Jeep Honor
Semi Kevin Huntley 70 Duster
Semi Gary Rank II 88 Mustang Manistee

Race Results from August 27 Bracket Race at Northern Michigan Dragway

Results from August 27 Bracket Race

Name Car City
BRACKET
I
(Box)
Win Chris Darling Dragster Kentucky
R-Up Eric Johnson 85 Daytona Onekama
Semi Bill Fluette 86 Monte Carlo SS Interlochen
BRACKET
II
(No Box)
Win Rick LaRocque 00 Mustang Beulah
R-Up Phil Gunther 79 Camaro Beulah
Semi Stacey Bigelow 69 Camaro Manton
Semi Al Johnson 74 Nova Marion
Quarter Rick Letts 65 Chevelle Lake City
Quarter Kevin Huntley 70 Duster Beulah
Quarter Joe Osga 57 Belair Fife Lake
BRACKET
III
Win Phil Gunther 79 Camaro Beulah
R-Up Matt Omar 95 Mustang Bear Lake
Semi Donnie Heinzer III 95 S-10 Manistee
PRO
TROPHY
Win Nolan Blanchard 86 Monte Carlo SS Benzonia
R-Up James Persinger 79 Fleetwood Manistee
Semi Gary ‘Buck’ Howell 86 Jeep Beulah
Quarter Gary Rank II 88 Mustang Manistee
Quarter Jason Watt 86 Mustang Bear Lake
STREET TROPHY Win Mike Smith 90 Lumina Ludington
R-Up Bruce Douglas 81 ElCamino Thompsonville
Semi Aaron Shackelford 98 Lumina Manistee
JUNIORS Win Madisyn McCormick 12 Jr. Dragster Fountain
R-Up Cheyenne Douglas 11 Jegster Ludington
Semi Grace Reckow 8 Jr. Dragster Kingsley
EARLY GAMBLERS Win Eric Johnson 85 Daytona Onekama
R-Up Mike Stokes 72 Challenger Honor
Semi Phil Gunther 79 Camaro Beulah
Semi Travis Milliman 86 Firebird Kaleva
Quarter Klint Bailey 72 Dart Harrison
Quarter Bob Shultz 69 Camaro Manistee
Quarter Dean Spaulding 87 Monte Carlo SS
LATE GAMBLERS Win Gary Rank II 88 Mustang Manistee
R-Up Mike Stokes 72 Challenger Honor
Semi 3Js Racing 93 Mustang Traverse City
Semi Jim Evans 71 Skylark Benzonia

Race Results from August 26th Night Moves at Northern Michigan Dragway

Results from August 26th Night Moves

Name Car City
PRO $$$ Index
Run-Off
Win Phil Gunther 86 Jeep Beulah
R-Up Tim Baughan 72 Nova Reed City
Semi Travis Milliman 86 Firebird Kaleva
Quarter Kevin Huntley 70 Duster Beulah
Quarter John Gibson 69 Nova Charlevoix
6.00
PRO $$$
Index
Win John Gibson 69 Nova Charlevoix
6.50
PRO $$$
Index
Win Kevin Huntley 70 Duster Beulah
R-Up 3Js Racing 93 Mustang Traverse City
7.00
PRO $$$
Index
Win Travis Milliman 86 Firebird Kaleva
R-Up Al Johnson 74 Nova Marion
7.50
PRO $$$
Index
Win Tim Baughan 72 Nova Reed City
R-Up Gary Rank II 88  Mustang Manistee
8.00
PRO $$$
Index
Win Phil Gunther 86 Jeep Beulah
R-Up Perry Daniels 85 Trans Am South Boardman
8.00
PRO TROPHY Index
Win Perry Daniels 85 Trans Am South Boardman
R-Up Dean Spaulding 87 Monte Carlo SS Mesick
Semi Daryl Walton 92 Mustang Williamsburg
9.00
PRO TROPHY Index
Win Jim Evans 71 Skylark Benzoia
R-Up Nathan Cebula 89 Camaro Bear Lake
Semi Harvey Williams 96 Camaro Honor
10.00
PRO TROPHY Index
Win Scott Swander 70 Challenger Benzonia
R-Up Jim Evans 72 Monte Carlo Benzonia
11/12.00
PRO TROPHY Index
Win Donnie Heinzer III 95 S-10 Manistee
R-Up Ryan Cebula 92 S-10 Brethren
EARLY GAMBLERS Win Todd Baughan 68 Camaro Marion
R-Up 3 Js Racing 93 Mustang Traverse City
Semi Bill Reno 69 Firebird Alger
Semi Chad Brintnell 10 Challenger McBain

Results from August 13 Bracket Race at Northern Michigan Dragway

Results from August 13 Bracket Race

Name Car City
BRACKET I
(Box)
$500 to Win
Win Bud Roof 85 Toyota East Jordan
R-Up Travis Milliman 86 Firebird Kaleva
Semi John Gibson 69 Nova Charlevoix
BRACKET II
(No Box)
$500 to Win
Win Kevin Huntley 70 Duster Beulah
R-Up Ron Dougherty 73 Nova Honor
Semi Bill Fluette 70 Duster Interlochen
Quarter Mike Mayfield 67 Dart Harrison
Quarter Bob VanDeWater 71 Challenger Cadillac
Quarter Rick LaRocque 00 Mustang Beulah
BRACKET III Win Jim Evans 71 Skylark Benzonia
R-Up Phil Gunther 79 Camaro Beulah
PRO TROPHY Win Jason Watt 86 Mustang Bear Lake
R-Up Robby Girven Mustang
Semi Norman Derks 06 300 Leander, TX
Semi Gary Rank II 88 Mustang Manistee
Quarter Toby Hamilton Dragster Copemiah
Quarter Perry Daniels 85 TransAm S. Boardman
Quarter Dean Spaulding 87 Monte Carlo
STREET TROPHY Win Aaron Shackelford 98 Lumina Manistee
R-Up Jim Abbott 95 Camaro Lake
Semi Dan Allen 66 Chevrolet Lake
JUNIORS Win Nathan Lane 12 99 Motivational Tubing Fife Lake
R-Up Cheyenne Douglas 11 Jegster Ludington
EARLY GAMBLERS Win Mike Stokes 72 Challenger Kaleva
R-Up Donnie Heinzer III 95 S-10 Manistee
Semi Bud Roof 85 Toyota Truck Eastlake
Quarter Klint Bailey 72 Dart Harrison
Quarter Randy Stoykovich 71 Pinto Manistee
Quarter Mike Mayfield 67 Dart Harrison
LATE GAMBLERS Win Aaron Shackelford 98 Lumina Manistee
R-Up Donnie Heinzer III 95 S-10 Manistee
Semi Eric Johnson 85 Daytona Onekama
Semi Dennis Gilman 82 Firebird Bear Lake

Results from August 12 After Hours Street Drags at Northern Michigan Dragway

Results from August 12 After Hours Street Drags

Name Car City
8.00 Index Win Mark Daniels 86 Camaro S. Boardman
R-Up Henry Patton 87 Camaro Fife Lake
9.00 Index Win Lester Ely 79 Malibu Honor
R-Up Rick Thomas CBR 1100XX Bear Lake
10.00 Index Win Gary Rank II 88 Mustang Manistee
R-Up Dusin Cesaro 92 Mustang East Jordan
11.00/12.00 Index Win Rhet Brewer Honda Spree Eastlake
R-Up Mike Smith 90 Lumina Ludington

Results from ’14th Annual Mopars Against the World’ Saturday, July 30th, 2011 at Northern Michigan Dragway

 ’14th Annual Mopars Against the World’
Saturday, July 30th, 2011
MOPARS 105
WORLD 95
Name Car City
BRACKET I
(BOX)
$1500 Win
Win John ‘Hoot’ Gibson 69 Nova Charlevoix
R-Up Robby Girven 86 Firebird Bear Lake
Semi Bud Roof 85 Toyota East Jordan
Semi Greg Kish Shelby Twp.
Quarter Chris Davis Springport
Quarter Mike Stokes 72 Challenger Kaleva
Quarter Larry Lorenz 69 Camaro Traverse City
BRACKET II
(NO BOX)
$5000 Win
Win Pat Ney 68 Dart Bad Axe
R-Up Scott Green 74 Nova Stronach
Semi Scott Hoernlein 73 Duster Saginaw
Quarter Roger Reed 79 Futura Ionia
Quarter Milo Ayers 68 Charger Ithaca
Quarter Klint Bailey 72 Dart Harrison
Eighths Gary Williams Columbiaville
Eighths Chad Brintnell 86 Mustang McBain
Eighths Al McChesney 67 Belvedere Freeland
Eighths Jeff Green 02 Hayabusa Grand Haven
Eighths Steve Milliman 75 Monza Bear Lake
Eighths Ron Hagar 94 Roadmaster Clark Lake
Sixteenths David McChesney 70 Duster Saginaw
Sixteenths Gary Rank II 88 Mustang Manistee
Sixteenths Gary Wood 69 AMX Manistee
Sixteenths Joe Osga 57 Belair Fife Lake
Sixteenths Michael Daugul 69 Dart Swinger Rogers City
Sixteenths Mike Stokes 72 Challenger Kaleva
Sixteenths Bob VanDeWater 71 Challenger Cadillac
Sixteenths Skylar Drews St. Johns
Sixteenths Geoff Pitts 67 Camaro Shelby Twp.
Sixteenths Phil Gunther 79 Camaro Beulah
Sixteenths Rich Perdue 68 Mustang Bay City
PRO
TROPHY
Win Robby Girven 86 Firebird Bear Lake
R-Up Nathan Cebula 89 Camaro Bear Lake
Semi John Creel 84 Mustang Bear Lake
Semi Dennis Gilman 82 Firebird Bear Lake
Quarter Gary ‘Buck’ Howell 86 Jeep Beulah
Quarter Marissa McLaughlin 68 Chevelle SS Manistee
Quarter Gary Rank II 88 Mustang Manistee
Quarter Calvin Lutz Bear Lake
STREET TROPHY Win Williams Racing Honor
R-Up Randy Price 95 TransAm Charlevoix
Semi Jim Evans 71 Skylark Benzonia
Quarter Ron Dougherty 88 Mustang Manistee
Quarter Daniel Saffron 87 TransAm
Eighths Dustin Cesaro 92 Mustang GT East Jordan
Eighths Aaron Shackelford 98 Lumina Manistee
Eighths Dan Allen 66 Chevrolet Lake
Eighths Jim Abbott 95 Camaro Lake
JUNIORS Win Hunter Acha 12 07 Gage Interlochen
R-Up Jameson Perdue 15 Quad Bay City
Semi Cheyenne Douglas 11 Jegster Ludington
Semi Austin Williams 10 Dragster Columbiaville

Results from July 16 Bracket Race at Northern Michigan Dragway

Results from July 16 Bracket Race

Name Car City
Bracket I Win John ‘Hoot’ Gibson 69 Nova Charlevoix
R-Up Bud Roof 85 Toyota East Jordan
Semi Eric Johnson 85 Daytona Onekama
Bracket II Win Rick LaRocque 00 Mustang Beulah
R-Up Bill Fluette 86 Monte Carlo SS Interlochen
Semi Bob Wilson 85 S-10 Copemish
Semi Mike Stokes 72 Challenger Marilla
Quarter Al Johnson 74 Nova Marion
Quarter Klint Bailey 64 Belvedere Harrison
Quarter Joe Osga 57 Chevy Fife Lake
Quarter Mark Cone 68 Camaro Manistee
Bracket III Win Phil Gunther 79 Camaro Beulah
R-Up Donnie Heinzer III 95 S-10 Manistee
Semi Jim Evans 71 Skylark Benzonia
Pro Trophy Win Gary Rank II 88 Mustang Manistee
R-Up Mark VanDerMoon 88 Mustang Cadillac
Semi Nolan Blanchard 84 Monte Carlo SS Benzonia
Semi James Persinger 79 Fleetwood Manistee
Street Trophy Win Kevin Wood 70 Javelin Manistee
R-Up Mike Smith 90 Lumina Ludington
Semi Rhet Brewer 94 Honda Elite S Eastlake
Semi Gary Wood 70 Javelin Manistee
Jr Dragster Win Nathan Lane 12 Motivational Tubing Fife Lake
R-Up Drew Buozis 15 94 Honda Elite S Hart
Semi Cheyenne Douglas 11 Jegster Thompsonville
Late Gamblers Win Aaron Shackelford 98 Lumina Manistee
R-Up Joe Osga 57 Chevy Fife Lake
Semi Dennis Gilman 82 Firebird Bear Lake
Semi Phil Gunther 79 Camaro Beulah
Early Gamblers Win Eric Johnson 85 Daytona Onekama
R-Up Rick LaRocque 00 Mustang Beulah
Semi Ken Wood 69 AMX Manistee
Quarter Gary ‘Buck’ Howell 87 Jeep Beulah
Quarter Joe Osga 57 Chevy Fife Lake

Race Results from July 15 Night Moves at Northern Michigan Dragway

Results from July 15 Night Moves

Name Car City
Pro $ Index
Run-Off
Win John Gibson 69 Nova Charlevoix
R-Up Gary Rank II 88 Mustang Manistee
Semi Mark VanDerMoon 88 Mustang Cadillac
Quarter Randy Stoykovich 71 Pinto Manistee
Quarter Justin Smith Traverse City
6.00 Pro $ Index Win John Gibson 69 Nova Charlevoix
R-Up Greg Reed 67 Camaro Fountain
6.50 Pro $ Index Win Randy Stoykovich 71 Pinto Manistee
R-Up Bob Cornell Kingsley
Semi Toby Hamilton Dragster Kaleva
7.00 Pro $ Index Win Justin Smith Traverse City
R-Up Robby Girven 86 Firebird Bear Lake
7.50 Pro $ Index Win Gary Rank II 88 Mustang Manistee
8.00 Pro $ Index  Win Mark VanDerMoon 88 Mustang Cadillac
8.00 Pro
Trophy Index
Win Perry Daniels 85 Trans Am South Boardman
R-Up Matt Turner 82 Z28 Kalkaska
Semi Erik Knudson 80 Regal Honor
Semi Josh Patton 01 Camaro South Boardman
9.00 Pro
Trophy Index
Win James Persinger 79 Fleetwood Manistee
R-Up Jim Evans 71 Skylark Benzonia
Semi Seth McLaughlin 68 Chevelle SS Manistee
Semi Lester Ely 53 Chevy Beulah
10.00 Pro
Trophy Index
Win Drew Buozis 94 Honda Elite S Hart
R-Up Kirk Connell 84 Camaro Interlochen
Semi Aaron Shackelford 98 Lumina Manistee
Semi Dustin Cesaro 92 Mustang
11/12.00 Pro
Trophy Index
Win Rhet Brewer 94 Honda Elite S Eastlake
R-Up Mike Stokes Intrepid Honor
Semi Adam Kirks 99 Legacy Manistee
Gambles’ Race Win Jim Evans 71 Skylark Benzonia
R-Up Mike Smith 90 Lumina Ludington

Race Results from July 3 Bracket Race at Northern Michigan Dragway

Results from July 3rd Bracket Race

Name Car City
BRACKET I
$500 to Win
Win Cody Guerne Dragster Bear Lake
R-Up Greg Reed 67 Camaro Fountain
Semi Mike Stokes 72 Challenger Copemish
Semi Corey Mikus 68 Camaro Bear Lake
BRACKET II
$500 to Win
Win Bill Fluette 86 Monte Carlo SS Interlochen
R-Up Dan Sprague 89 S-10 Lake City
Semi Klint Bailey 72 Dart Harrison
Quarter Phil Gunther 79 Camaro Beulah
Quarter Corey Mikus 68 Camaro Bear Lake
Quarter Randy Stoykovich 71 Pinto Manistee
BRACKET III Win Nathan Cebula 89 Camaro Bear Lake
R-Up Matt Omar 95 Mustang Bear Lake
Semi Aaron Shackelford 98 Lumina Manistee
Semi Donnie Heinzer III 95 S-10 Manistee
STREET TROPHY Win Aaron Shackelford 98 Lumina Manistee
R-Up Harvey Williams 96 Z-28 Honor
Semi Julius Evans 79 Ford Truck Bear Lake
PRO TROPHY Win Nolan Blanchard 86 Monte Carlo SS Benzonia
R-Up Gary Rank II 88 Mustang Manistee
Semi John Cerka 84 Camaro Freesoil
Semi James Persinger 79 Fleetwood Manistee
JUNIORS Win Nathan Lane (12) Motivational Tubing Fife Lake
R-Up Madisyn McCormick (12) Fountain
Semi Cheyenne Douglas (11) Jegster Thompsonville
EARLY GAMBLERS Win Chad Brintnell 86 Mustang McBain
R-Up Jen Haugen 66 Belvedere Benzonia
Semi Joe Osga 57 Belair Fife Lake
Quarter Randy Stoykovich 71 Pinto Manistee
Quarter Steve Hartline 87 Camaro Niles
LATE GAMBLERS Win Bud Roof 85 Toyota East Jordan
R-Up Eric Johnson 85 Daytona Onekama
Semi Randy Stoykovich 71 Pinto Manistee
Semi James Persinger 79 Fleetwood Manistee

Race Results from July 2 Bracket Race at Northern Michigan Dragway

Results from July 2nd Bracket Race

Name Car City
BRACKET I
$500 to Win
Win Greg Reed 67 Camaro Fountain
R-Up John Gibson 69 Nova Charlevoix
Semi Bud Thompson 82 Camaro Niles
BRACKET II
$500 to Win
Win Bill Fluette 86 Monte Carlo SS Interlochen
R-Up Randy Stoykovich 71 Pinto Manistee
Semi Rick LaRocque 00 Mustang Beulah
Quarter Bob VanDeWater 71 Challenger Cadillac
Quarter Rich Mardlin 81 Camaro Bear Lake
Quarter Joe Osga 57 Belair Fife Lake
BRACKET III Win Jim Evans 71 Skylark Benzonia
R-Up Nathan Cebula 89 Camaro Bear Lake
STREET TROPHY Win Rhet Brewer Honda Elite S Eastlake
R-Up Gary Wood 70 Javelin Manistee
Semi Julius Evans 79 Ford Truck Bear Lake
Semi Marissa McLoughlin 68 Chevelle SS Manistee
PRO TROPHY Win Gary Rank II 88 Mustang Manistee
R-Up Dean Spaulding
Semi Jason Watt 86 Mustang Bear Lake
Quarter Gary ‘Buck’ Howell 86 Jeep Beulah
Quarter Dennis Gilman 82 Firebird Bear Lake
JUNIORS Win Nathan Lane (12) 99 Motivational Tubing Fife Lake
R-Up Drew Bouzis (15) Honda Elite S Hart
Semi Cheyenne Douglas (11) Jegster Thompsonville
EARLY GAMBLERS Win Phil Gunther 79 Camaro Beulah
R-Up Randy Stoykovich 71 Pinto Manistee
Semi Mike Stokes 72 Challenger Benzonia
Quarter Joey Delgado Silverado Kaleva
Quarter Eric Johnson 85 Daytona Onekama
LATE GAMBLERS Win Eric Johnson 85 Daytona Onekama
R-Up Nathan Cebula 89 Camaro Bear Lake
Semi Phil Gunther 79 Camaro Beulah
Quarter Josh Cebula 88 TransAm Bear Lake
Quarter Jim Evans 71 Skylark Benzonia
Quarter Dennis Gilman 82 Firebird Bear Lake