Bracket Race #18 – September 19th, 2015

Bracket Race #18 – September 19th, 2015
See videos
BRACKET I
$1000 Win
Win Dale Mardlin Falcon Bear Lake
R-Up Eric Johnson Chevy II Onekama
Semi Rick LaRocque Mustang Beulah
Quarter Travis Milliman Monza Kaleva
Quarter Nolan Blanchard Monte Carlo Benzonia
Quarter Steve Mikus Nova Ashley
BRACKET II
$1000 Win
Win Corey Mikus Camaro Bear Lake
R-Up Danny Angell Mustang Scottville
Semi Dave McChesney Duster Saginaw
Semi Mark Daniels Camaro South Boardman
Quarter Dale Mardlin Falcon Bear Lake
Quarter Brad Harris RED Mesick
Quarter Scott Eriksen Camaro East Jordan
Quarter Bill Fluette Monte Carlo Interlochen
Eighth Ron Girven S-10 Bear Lake
Eighth Rusty Piltz Chevelle Cadillac
Eighth Brian Peterson Camaro Cadillac
Eighth Al McChesney Belvedere II Saginaw
Eighth Mike Brown Arctic Cat Traverse City
Eighth Gary Wood Spirit Brethren
Eighth Bob Vandewater Challenger Cadillac
PRO
TROPHY
Win Gary Bowman Olds 442 East Tawas
R-Up Jeff Alexander Camaro Howard City
Semi David Evans Monte Carlo Benzonia
Semi Dustin Cesaro S-10 East Jordan
Quarter Dennis Gilman Firebird Bear Lake
Quarter Mark Tossell Firebird Cadillac
Quarter Kristina Mardlin S-10 Bear Lake
Eighth Scott Swander Challenger Benzonia
Eighth Scott Glinski S-10 Bear Lake
Eighth Jim Evans Skylark Benzonia
Eighth Steve Kirbach Camaro Benzonia
Eighth Martin Moore Nova Manistee
Eighth Gary Wood Spirit Brethren
STREET
TROPHY
Win Samantha Sarnowski Mustang Pentwater
R-Up Dave Moore Chevy Cadillac
Semi Gary Stevens Nova Thompsonville
Quarter Dan Petersen F350 Pentwater
Quarter Jimmy Thomason Durango Benzonia
Eighth Pam Henschel Camaro Harrison
Eighth Becky Anderson Avalanche Cadillac
Eighth Neil Sanford Truck Ludington
Eighth Melvin Cebula Mustang Bear Lake
Eighth Tim Hewett Challenger McBain
JUNIORS Win Tessa Laveille Junior Dragster Ontario
R-Up Patric Boris Junior Dragster East Jordan
Semi John Root Junior Dragster Manton
Semi Isaac Mikus Junior Dragster Bear Lake

Bracket Race #17 – September 6th, 2015

Bracket Race #17 – September 6th, 2015
See videos
BRACKET I
$500 Win
Win Rick LaRocque Mustang Beulah
R-Up Bill Fluette Monte Carlo Interlochen
Semi Danny Angell Mustang Scottville
Semi George Towns RED Ludington
BRACKET II
$600 Win
Win Dale Mardlin Falcon Bear Lake
R-Up Danny Angell Mustang Scottville
Semi Bill Fluette Monte Carlo Interlochen
Quarter Cliff Mardlin Camaro Kaleva
Quarter Martin Moore Nova Manistee
Quarter Joe Osga Altered Fife Lake
Eighth Kevin Green Altered Cadillac
Eighth Rebecca McNinch Nova Beulah
Eighth Dave McChesney Duster Saginaw
Eighth Mark Daniels Camaro South Boardman
Eighth Gary Wood Spirit Brethren
Eighth Brad Harris RED Mesick
PRO
TROPHY
Win Dustin Cesaro S-10 East Jordan
R-Up Kyle Kidder Comanchee Frankfort
Semi Jason Moore Mustang Manistee
Quarter Jim Bacon Z28 Luther
Quarter Rendon Nowland S-10 Cadillac
Eighth David Osborn Malibu Bear Lake
Eighth Brian Vandervest Camaro Ludington
Eighth Martin Moore Nova Manistee
Eighth Mark MacPherson Thunderbird Kaleva
Eighth Kristina Mardlin S-10 Bear Lake
STREET
TROPHY
Win Wayne Henschel Camaro Harrison
R-Up Amber Vandewater Dakota Cadillac
Semi Bob Bushen Chevelle Whitehall
Quarter Dan Petersen F350 Pentwater
Quarter Kent Stevens Van Thompsonville
Eighth Don Oliver Monte Carlo Brethren
Eighth Robert Knop Barracuda Thompsonville
Eighth Scott Swander Challenger Benzonia
Eighth Dale Loeks General Lee Charger McBain
JUNIORS Win Ty Hamilton Quad Thompsonville
R-Up Parker Cesaro Junior Dragster East Jordan
Semi John Root Junior Dragster Manton
Semi Gannon Dougherty Go Kart Honor
RUN FOR THE MONEY Win Dan Snyder Impala Harrison
Win Dale Mardlin Falcon Bear Lake
Win Parker Cesaro Junior Dragster East Jordan
Win Patrick Boris Junior Dragster East Jordan

Bracket Race #16 – September 5th, 2015

Bracket Race #16 – September 5th, 2015
See videos
BRACKET I
$700 Win
Win Bud Roof Sonoma East Jordan
R-Up Rich Mardlin RED Bear Lake
Semi Travis Milliman Monza Kaleva
Quarter Danny Angell Mustang Scottville
Quarter Eric Johnson Chevy II Onekama
BRACKET II
$700 Win
Win Rebecca McNinch Nova Beulah
R-Up Brad Harris RED Mesick
Semi Mark Daniels Camaro South Boardman
Quarter Danny Angell Mustang Scottville
Quarter Rick Letts Chevelle Lake City
Eighth Cliff Mardlin Camaro Kaleva
Eighth Rusty Piltz Chevelle Cadillac
Eighth Stephen Verrett Mustang Bear Lake
Eighth Justin Smith Mustang Traverse City
Eighth Brian Peterson Camaro Cadillac
PRO
TROPHY
Win Randy Stoykovich Pinto Manistee
R-Up Josh Kosiboski Yamaha R6 Manistee
Semi Brian Vandervest Camaro Ludington
Quarter Jim Evans Skylark Benzonia
Quarter Scott Glinski S-10 Bear Lake
Quarter John Bowling Mustang Valley, AL
Eighth Rick Joan Mustang Copemish
Eighth Dan Snyder Impala Harrison
Eighth Dustin Cesaro S-10 East Jordan
Eighth Kristina Mardlin S-10 Bear Lake
Eighth Dennis Gilman Firebird Bear Lake
STREET
TROPHY
Win Robert Knop Barracuda Thompsonville
R-Up Jimmy Thomason Durango Benzonia
Semi Bill Fluette Monte Carlo Interlochen
Quarter Don Oliver Monte Carlo Brethren
Quarter Wayne Henschel Camaro Harrison
Eighth Samantha Sarnowski Mustang Pentwater
Eighth Scott Swander Challenger Benzonia
Eighth David Tippere Harley
Eighth Bob Bushen Chevelle Whitehall
JUNIORS Win Parker Cesaro Junior Dragster East Jordan
R-Up John Root Junior Dragster Manton
Semi Tobyn Kirbach Quad Benzonia
Semi Gannon Dougherty Go Kart Honor
GAMBLERS’
RACE
Win Joe Osga Altered Fife Lake
R-Up Tom Bray Camaro Mears
Semi Robby Girven S-10 Brethren
Quarter David Osborn Malibu Bear Lake
Quarter Ron Osga Bel Air Thompsonville

BLUE OVAL BATTLE III Day 2 – August 29th, 2015

BLUE OVAL BATTLE III – August 29th, 2015
Final Score – FORD 86 – WORLD 104
See videos Bracket I Bracket II
BRACKET I
$2000 Win
Win Travis Milliman Monza Kaleva
R-Up Bill Swain RED Ionia
Semi Matt Steiner RED Cedar Springs
Quarter Eric Johnson Chevy II Onekama
Quarter Scott Eriksen Camaro East Jordan
Eighth Rick LaRocque Mustang Beulah
Eighth Rich Mardlin RED Bear Lake
Eighth Corey Mikus Camaro Bear Lake
Eighth John Linnabary Z28 Taylor
Eighth Bill Fluette Monte Carlo Interlochen
BRACKET II
$2000 Win
Win Chris Roth Camaro Essexville
R-Up Scott Eriksen Camaro East Jordan
Semi Mark Daniels Camaro South Boardman
Quarter Brad Harris RED Mesick
Quarter Keith Grubaugh Chevelle St. Johns
Eighth Mike Mayfield Dart Harrison
Eighth Scott Allen El Camino Mesick
Eighth Bob Vandewater Challenger Cadillac
Eighth Bill Fluette Monte Carlo Interlochen
Sixteenth Stephen Verrett Mustang Bear Lake
Sixteenth Rick Joan Mustang Copemish
Sixteenth Scott Hoernlein Duster Freeland
Sixteenth Dave McChesney Duster Saginaw
Sixteenths Darren McChesney Duster Saginaw
Sixteenths Phil Gunther Cherokee Beulah
Sixteenths Bryan Kieffer Malibu St. Johns
Sixteenths Rick Letts Chevelle Lake City
PRO
TROPHY
Win Scott Healy S-10 Blazer Indian River
R-Up Dustin Cesaro S-10 East Jordan
Semi Dan Snyder Impala Harrison
Semi David Evans Monte Carlo Benzonia
Quarter Kristina Mardlin S-10 Kaleva
Quarter Steve Kirbach Camaro Benzonia
Quarter Nathan Cebula Camaro Bear Lake
Quarter Thomas Watt Malibu Muskegon
Eighths Louis Gravelle Maverick Reed City
Eighths Jason Moore Mustang Traverse City
Eighths Scott Glinski S-10 Bear Lake
Eighths Ron Mallison Mustang Manistee
Eighths Martin Moore Nova Manistee
Eighths Jim Evans Skylark Benzonia
Eighths Michael Rondeau Nova Alpena
Eighths Brad Harris RED Mesick
STREET
TROPHY
Win Rodney Adams Challenger Roscommon
R-Up Bucky Raspotnik GMC 2500 Ludington
Semi Brian Vandervest Camaro Ludington
Quarter Robert Knop Barracuda Thompsonville
Quarter Scott Swander Challenger Benzonia
Eighth Dyllan Skop Cherokee East Jordan
Eighth Jimmy Thomason Durango Benzonia
Eighth Amber Vandewater Dakota Cadillac
Eighth Ron Lordy Mustang St. Clair Shores
Eighth Brandon Bryant Neon Ludington
JUNIORS Win Parker Cesaro Junior Dragster East Jordan
R-Up Ty Hamilton Quad Copemish
Semi Hunter Cesaro Junior Dragster East Jordan
Semi Gannon Dougherty Go Kart Honor

BLUE OVAL BATTLE III Day 1 – August 28th, 2015

BLUE OVAL BATTLE III – August 28th, 2015
See Video Bracket I 
BRACKET I
$2000 Win
Win Roy St. Denis Thunderbird Oxford
R-Up John Linnabary Z28 Taylor
Semi Robby Girven S-10 Brethren
Quarter Bud Roof Sonoma East Jordan
Quarter Pauline Schwedt Chevy II Cheboygan
Quarter Scott Eriksen Camaro East Jordan
Eighth Steve Mikus Rally Nova Ashley
Eighth Eric Johnson Chevy II Onekama
Eighth Nolan Blanchard Monte Carlo Benzonia
Eighth Scott Hoernlein RED Freeland
Eighth Jerry Brown Duster Grand Haven
BRACKET II
$2000 Win
Win Scott Sabin Chevy II Plainwell
R-Up Tom Bray Camaro Mears
Semi Mike Stokes Challenger Kaleva
Quarter Steve Mikus Rally Nova Ashley
Quarter Bob Wilson S-10 Copemish
Eighth Joe Osga Altered Fife Lake
Eighth Danny Angell Mustang Scottville
Eighth Justin Smith Mustang Traverse City
Eighth Ron Osga Bel Air Thompsonville
Sixteenth Steve Kirbach Camaro Benzonia
Sixteenth Milo Ayres Charger Ithaca
Sixteenth Mike Mayfield Dart Harrison
Sixteenth Steve Tennant Mustang Muskegon
Sixteenths Bill Fluette Monte Carlo Interlochen
Sixteenths Chris Roth Camaro Essexville
Sixteenths Scott Eriksen Camaro East Jordan
Sixteenths Rick Letts Chevelle Lake City
Sixteenth Bryan Kieffer Malibu St. Johns
PRO
TROPHY
Win Brad Harris RED Mesick
R-Up Joe Smith III Mustang Traverse City
Semi Dan Snyder Impala Harrison
Semi Steve Kirbach Camaro Benzonia
Quarter Paul Filip Fairlane Kalamazoo
Quarter Devon Nelson El Camino Brethren
Quarter Rendon Nowland S-10 Cadillac
Quarter Adam Rentsman Camaro Stanton
Eighths Kyle Kidder Comanchee Frankfort
Eighths John LaVere Mustang Roscommon
Eighths Ronald Melnik Polaris Storm Ubly
Eighths Randy Stoykovich Pinto Manistee
Eighths Dylan Brow Chevy II Belmont
Eighths Pete Pnacek International Harrison
Eighths Gary Bowman Olds 442 East Tawas
STREET
TROPHY
Win Phil Gunther Buick Beulah
R-Up Robert Knop Barracuda Thompsonville
Semi Don Oliver Monte Carlo Brethren
Quarter Gary Stevens Silverado Thompsonville
Quarter Michael Todd Malibu Prudenville
Quarter Louis Gravelle Maverick Reed City
JUNIORS Win Hunter Cesaro Junior Dragster East Jordan
R-Up John Root Junior Dragster Manton
Semi Parker Cesaro Quad East Jordan

BRACKET RACE #13 – August 22nd, 2015

BRACKET RACE #13 – August 22nd, 2015
See Videos
BRACKET I
$700 Win
Win Nolan Blanchard 84 Monte Carlo Benzonia
R-Up Rick LaRocque 00 Mustang Beulah
Semi Eric Johnson 66 Chevy II Nova Onekama
Quarter Rich Mardlin RED Bear Lake
Quarter Bud Roof 85 Toyota East Jordan
BRACKET II
$1000 Win
Win Al McChesney 67 Belvedere II Freeland
R-Up Stephen Verrett 85 Mustang Bear Lake
Semi Rick Letts 65 Chevelle Lake City
Semi Dale Mardlin 63 Falcon Bear Lake
Quarter Tom Bray Camaro Mears
Quarter Mike Mayfield 67 Dart Harrison
Quarter Jacob Huntington 96 Roadmaster Waltz
Eighth Perry Daniels 85 Trans Am South Boardman
Eighth Martin Moore 71 Nova Manistee
Eighth Randy Stoykovich 71 Pinto Manistee
Eighth Frank Piltz 64 GTO Cadillac
Eighth Rebecca McNinch 72 Nova Beulah
Eighth Mark Daniels 86 Camaro South Boardman
Eighth Scott Eriksen 69 Camaro East Jordan
PRO
TROPHY
Win Dustin Cesaro 89 S-10 East Jordan
R-Up Dennis Gilman 82 Firebird Bear Lake
Semi Gary Hlavka 90 Lumina Kingsley
Quarter Melvin Cebula 85 Camaro Bear Lake
Quarter David Evans 72 Monte Carlo Benzonia
Quarter Jerry Shelton 86 Camaro LeRoy
Eighth Rick Joan Mustang Thompsonville
Eighth Mark MacPherson Firebird Kaleva
Eighth Travis Fate Troy Bilt  Interlochen
Eighth Brian Vandervest Camaro Ludington
Eighth Jason Watt 93 Mustang Bear Lake
Eighth Jim Evans 71 Skylark Benzonia
STREET
TROPHY
Win John Edingfield El Camino Traverse City
R-Up Jacob Huntington 96 Roadmaster Waltz
Semi Brian Vandervest Camaro Ludington
Semi Kim Piltz 72 Chevy Pickup Cadillac
Quarter Samantha Sarnowski 87 Mustang Pentwater
Quarter Dan Petersen 15 Ford Truck Pentwater
Quarter Jerry Gore Harley Davidson Howell
JUNIORS Win Parker Cesaro Junior Dragster East Jordan
R-Up Hunter Cesaro Junior Dragster East Jordan
LATE
GAMBLERS
Win Robby Girven 87 S-10 Brethren
R-Up Mark Daniels 86 Camaro South Boardman
Semi Jim Evans 71 Skylark Benzonia
Quarter Rebecca McNinch 72 Nova Benzonia
Quarter Brian Peterson 81 Camaro Cadillac

BRACKET RACE #12 – August 8th, 2015

BRACKET RACE #12 – August 8th, 2015
See Videos https://www.facebook.com/northernmichigandragway/videos/vb.77155844674/10153497905799675/?type=2&theater
BRACKET I
$1000 Win
Win Rich Mardlin RED Bear Lake
R-Up Corey Mikus 68 Camaro Bear Lake
Semi Steve Mikus 72 Rally Nova Ashley
Quarter Scott Eriksen 69 Camaro East Jordan
Quarter Rick LaRocque 00 Mustang Beulah
BRACKET II
$1000 Win
Win Corey Mikus 68 Camaro Bear Lake
R-Up Stephen Verrett 85 Mustang Bear Lake
Semi Rebecca McNinch 72 Nova Beulah
Semi Dave McChesney 70 Duster Saginaw
Quarter Scott Allen 69 El Camino Mesick
Quarter Perry Daniels 85 Trans Am South Boardman
Quarter Tom Bray 90 Camaro Meers
Quarter Darren McChesney 73 Duster Saginaw
Eighth Cliff Mardlin 95 S-10 Kaleva
Eighth Mark Daniels 86 Camaro South Boardman
Eighth Danny Angell 86 Mustang Scottville
Eighth Scott Eriksen 69 Camaro East Jordan
Eighth Steve Kirbach 67 Camaro Benzonia
Eighth Darrin Noaker 70 Camaro Cadillac
Eighth Gary Wood 83 Spirit Manistee
Eighth Joe Osga Altered Fife Lake
PRO
TROPHY
Win Kyle Kidder 86 Comanchee Frankfort
R-Up David Evans 72 Monte Carlo Benzonia
Semi Gary Bowman 77 Cutlass 442 East Tawas
Semi Scott Labbe 96 Mach Z Cadillac
Quarter Dustin Cesaro 89 S-10 East Jordan
Quarter Ron Mallison Mustang Manistee
Quarter Mark MacPherson Firebird Kaleva
Eighth Mike Green Altered Boon
Eighth Martin Moore 72 Nova Manistee
Eighth Matt Letts Ranger Manton
Eighth Rick Joan Mustang Copemish
Eighth Jason Watt Mustang Bear Lake
Eighth Chuck Marlatt Mustang Bailey
Eighth Rendon Nowland S-10 Cadillac
STREET
TROPHY
Win Robert Knop Barracuda Thompsonville
R-Up Dan Petersen 15 F350 Pentwater
Semi Bob Bushen 75 Chevelle Whitehall
Quarter Don Oliver 84 Monte Carlo Brethren
Quarter Jim Moore 56 Chevy Cadillac
Quarter Aaron Boris Dodge Ram East Jordan
JUNIORS Win Parker Cesaro Junior Dragster East Jordan
R-Up John Root Junior Dragster Manton
LATE
GAMBLERS
Win Bill Fluette 86 Monte Carlo SS Interlochen
R-Up Danny Angell 86 Mustang Scottville
Semi Phil Gunther 75 Monza Benzonia
Quarter Travis Milliman 78 Monza Kaleva
Quarter Steve Mikus 79 El Camino Ashley

18th ANNUAL MOPARS AGAINST THE WORLD Day 2 – July 25th, 2015

18th ANNUAL MOPARS AGAINST THE WORLD – July 25th, 2015
Mopars 128, World 123
See Videos
BRACKET I
$3000 Win
Win Roy St. Denis 87 Thunderbird Oxford
R-Up Jim Thurston Sr. RED Holland
Semi Jeff Ledford RED Stanton
Semi Kelly Smith 27 Chevy Pickup White Cloud
Quarter Rob Lutzke RED Kent City
Quarter Mike Stokes 72 Challenger Kaleva
Quarter Randy Craft RED Onondaga
Quarter Tom Whitaker 68 Camaro Muskegon
Eighth Lane Ledford 63 Chevy II Stanton
Eighth Jim Thurston Jr. RED Holland
Eighth Gary Hlavka 69 Camaro Kingsley
Eighth Jeff Burdess 80 Malibu Wagon Saginaw
Eighth Jeff Renaudin 90 Beretta Sandusky
Eighth Steve Mikus 72 Nova Ashley
Eighth Kip Burkhardt RED Coldwater
BRACKET II
$7500 Win
Win Bryan Kieffer Malibu St. Johns
R-Up Mark Daniels 86 Camaro South Boardman
Semi Kelly Smith 27 Chevy Pickup White Cloud
Quarter Danny Angell 86 Mustang Scottville
Quarter Dale Mardlin 63 Falcon Bear Lake
Quarter Jason Kieffer 85 Grand Prix St. Johns
Eighth Scott Hoernlein Duster Freeland
Eighth Randy Whitaker 73 Dart St. Johns
Eighth Rodney Carbone Firebird Richmond
Eighth Aaron Starbuck 73 Duster Grand Junction
Eighth Steve Mikus 72 Nova Ashley
Sixteenths Darren McChesney 73 Duster Saginaw
Sixteenths Tony Carbone Firebird Richmond
Sixteenths Paul Garant 84 Capri Essex, ON
Sixteenths Jerry Naranjo Motorcycle Lapeer
Sixteenths Mike Staley 83 Chevy Pick-up Kalamazoo
Sixteenths Dan Gorby 69 Camaro Sheridan
Sixteenths Keith Grubaugh 69 Chevelle St. Johns
Sixteenths Dan Bryeans 65 GTX Algonac
Sixteenths Phil Wrobleski 88 Thunderbird Plainwell
Sixteenths Rich Perdue 68 Mustang Bay City
Sixteenths Darrin Noaker 70 Camaro Cadillac
32nds Joe Whitaker 73 Dart St.Johns
32nds Andrew Heining 69 Dart Traverse City
32nds Donnie Hagar Caprice Clarklake
32nds Al Bruischart Duster Allegan
32nds Jeff Birkenmeier 65 GTO Birch Run
32nds Kevin Huntley 67 Dart Beulah
32nds Bill Meier Duster
32nds Buck Howell 86 Comanchee Beulah
32nds John Kutsick Camaro Roseville
32nds Al McChesney 67 Belvedere II Freeland
32nds Rebecca McNinch 72 Nova Benzonia
32nds Mike Stokes 72 Challenger Kaleva
32nds Doug Rondeau 74 Duster Alpena
32nds Jeff Green Suzuki Hayabusa Grand Haven
32nds Brian Peterson 81 Camaro Cadillac
32nds Bob Wilson 85 S-10 Copemish
32nds Brad Harris RED Mesick
32nds Bill Mumford 78 Malibu Port Huron
32nds Tom Aretakis Jr. 69 Barracuda Clinton Twp.
32nds Shawna Tenyer Roadster China
32nds Rick Reed Mustang Carson City
32nds Rodney Adams Mustang Rosommon
PRO
TROPHY
Win George McConnell Malibu North Branch
R-Up Andrew Rutherford 11 Mustang Allegan
Semi Dan Snyder 64 Impala Harrison
Semi Greg Kish 68 Camaro Shelby Township
Quarter Carl Schlegel Arctic Cat Mancelona
Quarter Kristina Mardlin 95 S-10 Bear Lake
Quarter Terry Pendock 68 Nova Kingsley
Quarter Mark MacPherson TransAm Kaleva
Eighths Jimmy Evans 72 Monte Carlo Benzonia
Eighths Rob Cerny Dart Bellaire
Eighths Dennis Gilman 82 Firebird Bear Lake
Eighths Michael Todd Malibu Prudenville
Eighths Jim Evans 71 Skylark Benzonia
Eighths Toby Hamilton Altered Copemish
Eighths Gary Bowman 77 Cutlass 442 East Tawas
STREET
TROPHY
Win Kyle Wanamaker Volare Martin
R-Up David Evans 72 Monte Carlo Benzonia
Semi Devon Nelson 84 Monte Carlo Brethren
Quarter John Edingfield El Camino Traverse City
Quarter Pete Pnacek 57 International Harrison
Eighths Michael Todd Malibu Prudenville
Eighths Samantha Sarnowski 87 Mustang Pentwater
Eighths Donnie Hagar Caprice Clarklake
Eighths Don Oliver Monte Carlo Brethren
JUNIORS Win Jake Foster Junior Dragster White Cloud
R-Up Gannon Dougherty Go Kart Honor
Semi Parker Cesaro Junior Dragster East Jordan

18th ANNUAL MOPARS AGAINST THE WORLD Day 1 – July 24th, 2015

18th ANNUAL MOPARS AGAINST THE WORLD – July 24th, 2015
Mopars 60, World 50
See Videos
BRACKET I
$2000 Win
Win Chad Six 27 Roadster Eaton Rapids
R-Up Scott Hoernlein RED Freeland
Semi John Gibson 69 Nova Charlevoix
Semi Madisyn McCormick RED Fountain
Quarter Jim Thurston RED Holland
Quarter Corey Mikus 68 Camaro Bear Lake
Quarter Ken Hansen 66 Impala Crystal
Quarter Mike Stokes 72 Challenger Kaleva
Eighth Rick Wanamaker RED Ionia
Eighth Steve Scott 73 Gremlin Clinton Twp.
Eighth Eric Johnson 66 Nova Onekama
Eighth Bill Fluette 86 Monte Carlo Interlochen
Eighth Jeff Burdess 80 Malibu Wagon Saginaw
Eighth Kip Burkhardt RED Coldwater
Eighth Jeremy McCormick RED Fountain
Eighth Randy Craft RED Onondaga
BRACKET II
$2000 Win
Win Bryan Kieffer Malibu St. Johns
R-Up Jeff Green Suzuki Huyabusa Grand Haven
Semi Kelly Smith 27 Chevy Pickup White Cloud
Quarter Darren McChesney 73 Duster Saginaw
Quarter Dale Mardlin 64 Falcon Bear Lake
Eighth Mark Daniels 86 Camaro South Boardman
Eighth Scott Hoernlein Duster Freeland
Eighth Joe Knockeart 750 Honda Lapeer
Eighth Kristina Mardlin 95 S-10 Bear Lake
Eighth Brian Peterson 81 Camaro Cadillac
Sixteenths Keith Grubaugh 69 Chevelle St. Johns
Sixteenths Tom Crowley 79 Fairmont Livonia
Sixteenths Perry Daniels 85 TransAm South Boardman
Sixteenths Lou Robertson 91 S-10
Sixteenths Dave McChesney 70 Duster Saginaw
Sixteenths Chuck Melnik 14 Camaro Long Lake
Sixteenths Bill Heiges 80 Monza Honor
Sixteenths Gary Howell 86 Comanchee Beulah
Sixteenths Bill Fluette 86 Monte Carlo Interlochen
32nds Stephen Verrett 85 Mustang Bear Lake
32nds Danny Angell 86 Mustang Scottville
32nds Brad Harris RED Mesick
32nds Al Bruischart Duster Allegan
32nds Bob Vandewater 71 Challenger Cadillac
32nds Dale Bannick Road Runner Bay City
32nds John Kutsick Camaro Roseville
32nds Darrin Noaker 70 Camaro Cadillac
32nds Dan Hawley Barracuda Kimball
32nds Chuck Reynolds 81 Monte Carlo Lake George
32nds Lewis Robertson 73 Vega
32nds Mike Staley 83 Chevy Pickup Kalamazoo
32nds Ted Dunham TransAm Forest, ON
32nds Kyle Wanamaker Volare Martin
32nds Bill Mumford Malibu Port Huron
32nds James Gorski Mustang
32nds Josh Patton Camaro South Boardman
32nds Shawna Tenyer Altered China
PRO
TROPHY
Win Sam Tann 69 Chevelle Traverse City
R-Up Dennis Gilman Firebird Bear Lake
Semi Martin Moore 72 Nova Manistee
Quarter Kyle Kidder 86 Comanchee Frankfort
Quarter Doug Hunt Barracuda Smiths Creek
Eighths Toby Hamilton Altered Copemish
Eighths Jim Evans 71 Skylark Benzonia
Eighths Adam Rentsman 68 Camaro Stanton
Eighths Thomas Watt Malibu Muskegon
Eighths Gary Bowman 77 Cutlass 442 East Tawas
STREET
TROPHY
Win Kyle Wanamaker Volare Martin
R-Up Bob Bushen 75 Chevelle Whitehall
Semi David Evans 71 Monte Carlo Benzonia
Semi Robert Knop 66 Barracuda Thompsonville
Quarter Samantha Sarnowski Mustang Pentwater
Quarter Wayne Henschel
Quarter Donnie Hagar Caprice Clarklake
JUNIORS Win Bailey Burkhardt Junior Dragster Coldwater
R-Up Emma Helsel Junior Dragster Lake City
Semi Parker Cesaro Junior Dragster East Jordan
Semi Hunter Cesaro Junior Dragster East Jordan

BRACKET RACE #9 – July 18th, 2015

BRACKET RACE #9 – July 18th, 2015
See Videos
BRACKET I
$700 Win
Win Bud Roof 93 Sonoma East Jordan
R-Up George Towns 02 Undercover Ludington
Semi Eric Johnson 66 Nova Onekama
Semi Rick LaRocque 00 Mustang Beulah
BRACKET II
$700 Win
Win Buck Howell 86 Comanchee Beulah
R-Up Mark Daniels 86 Camaro South Boardman
Semi Kevin Green 33 Victoria Altered Cadillac
Quarter Cliff Mardlin 81 Camaro Kaleva
Quarter Danny Angell 86 Mustang Scottville
Quarter Ron Osga 57 Bel Air Thompsonville
Eighth Bob Vandewater 71 Challenger Cadillac
Eighth Dustin Cesaro 89 S10 East Jordan
Eighth Gary Wood 83 Spirit Manistee
Eighth Corey Mikus El Camino Bear Lake
Eighth Stacy Bigelow 69 Camaro Manton
Eighth Ron Girven S-10 Bear Lake
PRO
TROPHY
Win Gary Bowman 77 Cutlass 442 East Tawas
R-Up Jim Evans 71 Skylark Benzonia
Semi Brian VanderVest Camaro Ludington
Semi Nathan Cebula Camaro Bear Lake
Quarter Louis Gravelle Maverick Reed City
Quarter Mike Green 33 Victoria Altered Boon
Quarter Ron Girven S-10 Bear Lake
Quarter Dennis Gilman Firebird Bear Lake
STREET
TROPHY
Win Robby Girven Blazer Brethren
R-Up JT Anderson 37 Ford Cadillac
Semi Samantha Whitley Grand Prix Mancelona
Semi Jimmy Thomason Durango Benzonia
Quarter Mark Cone 84 Monte Carlo Brethren
Quarter Eric Podbilski 03 F250 Cadillac
Quarter Melvin Cebula 95 Mustang Bear Lake
JUNIORS Win Parker Cesaro Junior Dragster East Jordan
R-Up Hunter Cesaro Junior Dragster East Jordan
TRIPLE YOUR $$$ EARLY GAMBLERS Win Dustin Cesaro 89 S-10 East Jordan
Win Joe Osga 23 T-Altered Fife Lake
Win Randy Stoykovich 71 Pinto Manistee
Win Danny Angell 86 Mustang Scottville
Win Kristina Mardlin 95 S-10 Bear Lake
Win Ron Girven S-10 Bear Lake
Win Bob Bushen 75 Chevelle Whitehall
Win Kyle Kidder Commanchee Frankfort
Win Parker Cesaro Junior Dragster East Jordan