2003 Race Results
and Points

2003 Stories
  • NMD WINS TEAM SPIRIT AWARD at Michigan Bracket Finals!

    Michigan Bracket Final Results.
    Matt Sponseller won the Junior division for team NMD.   Also big congratulations to MIKE STOKES for winning the overall biggest race of the weekend numbers-wise.   He won the Saturday night No Box Gamblers $1000, beating the Milan racer Dale Davis after Davis turned him down on a split.   Mike put a .008 on him and ran one off for the win!   Phil Gunther was the Street Race of Champions runner-up!
    The rain came when Super Pro was down to two cars.. both from Milan.   Same for Street..   Two cars both from Milan.
    Pro was down to the quarters and there were two Ubly cars left in that group.   Randy Birkenmeier and Corey Mikus.. and another couple Milan cars and a Mid-Michigan car.
    Milan won big time again, Congratulations to Team Milan!!
    1. Milan Dragway 83
    2. Ubly Dragway 51
    3. Mid Michigan 39
    4. Northern Mich. 37
    5. Thunderbird 29
    6. Lapeer 18
     

    2003 SEASON POINTS CHAMPIONS!!

    Super Pro - Wayne Ledford of Bear Lake in his first year in the Chevy Corvette narrowly beat out defending champ Randy Budde of Walkerville 193-184. Budde had a chance to win had he made it to the final, yet came up short as he lost in the semi-finals!

    Super Quick - Steve Mikus of Ashley in the Rally Nova began the day tied with Bernie Galdeen of Muskegon, but pulled out the championship with a strong semi-final finish!

    Street - Phil Gunther of Beulah won driving a Chevy Chevelle.. taking both days' wins this weekend to come from behind to take the championship.

    Trophy - Two drivers tied at the end of the day. Bruce Slawinski took the championship as Gerald Dotson red-lighted in the championship run-off.

    High School - Josh Wingo of Gaylord ran away with the championship in his GMC S-15 with a win Saturday and a runner-up finish Sunday!

    Junior Eliminator - Two final rounds this weekend launched Matt Sponseller of Vicksburg to the Junior championship!

    All track champions are set to represent N.M.D. in the Michigan Bracket Finals at the end of the month!

    bullet Photos from the Final Race Day of 2003! (starting line Earl photos)



    2003 Mopars Against the World


    ACHA WINS $7,500

    A record turnout of racers from all over the north central states and Canada flocked to Northern Michigan Dragway August 16 - 17 to compete at The Sixth Annual ' Mopars Against the World' event.    On Saturday, 175 entries tied the largest field of entries ever;  and Sunday's total of 186 broke the record,  held since the 2001 Leonard Lindeman Memorial Race.

    Dave Acha of Interlochen took home the largest prize ever won at Northern,  on Saturday.    It was the third year in a row that a home track racer has won the main event  ( Jim Weeks of Beulah in 2001,  and in 2002 Fred Schwedt of Cheboygan were MAW champs ).    Acha defeated Mike Ledford of Greenville in the final round in a thrilling side-by-side battle;  winning with a stout .010 reaction time which proved to be the difference in the race.    Semifinalist Jerry Brown,  from Grand Haven,  was a key player all the way - losing his race with the same .010 reaction time that won for Acha.
    The Sunday winner was Rusty Sampsel from Lapeer,  pounding his opponent,  Frank Whitaker of Ithaca in the final;  following a valiant,  but losing,  effort in the semi-final by Rick Ross from Sterling Heights.
    Saturday evening music was provided by  ' Whiskey Chicken '  from the Cheboygan area,  after a smokey burnout contest.

     
  • Final Points Standings in the 2003 Michigan No Box Pro Racing Series

  • Wayne Ledford gets $1,000 win July 13th, Kevin Huntley took the runner-up spot, Randy Budde was semifinalist!  Ron Hagar wins Street, Phil Gunther settles for runner-up.  Advanced Trophy winner is Bill Fluette, Pure Trophy was won by Kim Budde Again!!  Ron Hagar took the win in the Gamblers Race.

  • Mike Mayfield takes $1,000 win July 12th over Randy Budde!  Fred Overkamp and Mitch Hunt lost in the semi-finals.  Ron Hopkins over Rob Vandewater in Street.  Gerald Dotson Advanced Trophy winner.. Kim Budde won Pure Trophy.  Fred Schwedt won the Gamblers Race.

Budweiser Challenge!
 
  

  • Sat. June 21 - The $5,000 Winner was Chuck Melnik of Long Lake, driving his Plymouth Arrow (6.85 dial) to the win with an .029 reaction time, against Runner-up Ron Hagar of Clark Lake  with a Cadillac DeVille (dial 10.91). Semi-finalists were Bill Swain of Ionia, and Jim Ribble from Metamora.  Quarter-finalists were Wayne Ledford of Kaleva, Tim Heiges from Traverse City, Russ Briggs of Ionia and John Linnabary from Taylor.    In an All Ford final Ron Hopkins of Cadillac picked up the Pure Trophy Win with his Mustang over the Focus of Walkerville's Kimberly Budde.    In Advanced Trophy Fred Schwedt of Cheboygan with his Chevy Vega took out Cadillac's Rob Vandewater in a Grand Prix; Semifinalists were Jerry Dotson of Traverse City and Mike Benedict from Irons.   Joe Bauman of Chesaning Won The High Rollers Gamblers Race; Runner-Up was Ionia's Rob Gregory.   In the Consolation Race Scott Hoernlein from Saginaw defeated Bill Smith of Cedar Springs in the final.
     

    Sun. June 22  - The $2,000 Winner was Joe Bauman  over Rusty Sampsel from Lapeer.   Semifinalists were Corey Mikus of St. Johns and Milo Ayres from Ithaca.   Jim Edlin Jr. from Belding, and Bob Hoernlein, Scott Hoernlein and Al McChesney of Saginaw were Quarter-finalists.    In the second Super Quick event of the season Steve Mikus from Ashley with his Rally Nova was able to defeat Rob Gregory, while Mike Nitzsche from Lansing settled for the Semfinalist position.   Ron Hopkins of Cadillac was the Winnner in Pure Trophy for the second day in a row, against Lake Ann's Dave Roelofs.   Gary Six of Interlochen was the lone Semifinalist.   In Advanced Trophy the Win went to Pauline Schwedt from Cheboygan who beat out Gary Hlavka of Traverse City; the Semifinalist was Ron Hagar.   Sundays Consolation Race Win went to Metamora's Adam Green, leaving Sam Tann from Traverse City with the Runner-Up position.  

  • AWESOME racing at the 3rd Annual Leonard Lindeman Memorial!!!
    Mike Stokes went to Ubly Saturday and Sunday and had mega-problems with the Camaro. Lost second gear Saturday... repaired that for Sunday and then the starter went out. Bad trip. But perseverance paid off for him. He got it all back together for Monday after the long trip back home to Kingsley.. came to NMD and blitzed through a big, tough field of S/P racers and took the THOUSAND dollar win!! He had an .010 and dead-on with a 4 in the semis and got a broke run in the final as Rob Lutzke of Kent City broke a timing gear and couldn't make the final call.
    Bernie Galdeen of Muskegon brought his dragster to NMD for his first time and it proved to be a good trip. He took the $1000 Super Quick win over Steve Mikus of Ashley in his fearsome Rally Nova.
    Dave Roelofs won in Pure Trophy. Robby Vandewater - Street class.. Bruce Slawinski - Advanced Trophy.. Bill Fluette - Gamblers.

  • Steve Milliman wins Super Pro 5 -19 and Mark Clark is runner-up. Pauline Schwedt takes Street win over Dave Acha.

  • Ron Hagar wins $800 Super Pro main event opening day 2003, Chad Brintnell runners-up.  Dave Acha takes Street over Mike Mayfield


2003 Races

     

Saturday, May 10, 2003

Ron Hagar saw the forecast Saturday and decided his best chance to race was to make the 4 hour drive up to Kaleva and race at Northern Michigan Dragway. He got there just in time to take a couple time trials and then proceeded to go all the way in the No Box Super Pro main event and picked up the $800 win.
 

     

Super Pro

     
 

Driver

City

et

speed

Winner

Ron Hagar Clark Lake 8.922 76.30

R/up

Chad Brintnell McBain 8.722 72.73

Semi

Kevin Green Cadillac    

Semi

       

Street

     
 

Driver

City

et

speed

Winner

Dave Acha Interlochen 9.709 73.34

R/up

Mike Mayfield Farwell    

Semi

Ron Hagar Clark Lake 8.829 77.79

Semi

       

Advanced Trophy

     
 

Driver

City

et

speed

Winner

Bill Fluette Interlochen 7.615 90.69

R/up

Billy Clifton, III Thompsonville 7.643 92.46

Semi

Jerry Dotson Traverse City    

Semi

       

Pure Trophy

     
 

Driver

City

et

speed

Winner

Ron Hopkins Cadillac 10.049 71.80

R/up

Will Aldrich Marion 10.434 69.22

Semi

Gale Cobb  Kalkaska    

Semi

       

Gamblers

     
 

Driver

City

et

speed

Winner

Mike Nitzsche Lansing 5.969 112.24

R/up

Klint Bailey Lake 7.378 92.25

Semi

       

Semi

       
         

Sunday, May 18, 2003

     

Super Pro

     
 

Driver

City

et

speed

Winner

Steve Milliman Milliman51903.jpg (80042 bytes) Bear Lake 6.315 108.83

R/up

Mark Clark Traverse City 6.583 103.80

Semi

Dwayne Greenfield Cadillac 7.005 96.40

Semi

Chuck Reynolds Farwell    

Street

     
 

Driver

City

et

speed

Winner

Pauline Schwedt Cheboygan    

R/up

Dave Acha Interlochen    

Semi

Jackie Budde Walkerville    

Semi

Donnie Heinzer, III Manistee    

Advanced Trophy

     
 

Driver

City

et

speed

Winner

Jim Weeks Beulah    

R/up

Pauline Schwedt Cheboygan    

Semi

Bill Fluette Interlochen    

Semi

       

Pure Trophy

     
 

Driver

City

et

speed

Winner

Ken Keehn Marion    

R/up

Ron Hopkins Cadillac    

Semi

Ed Peffer LeRoy    

Semi

       
         

Monday, May 26, 2003

     

Super Pro

     
 

Driver

City

et

speed

Winner

Mike Stokes Kingsley 6.78 100.72

R/up

Rob Lutzke Kent City Semi  

Semi

Russ Briggs Ionia    

Semi

       

Super Quick

     
 

Driver

City

et

speed

Winner

Bernie Galdeen Muskegon 6.01 82.46

R/up

Steve Mikus Ashley Broke  on Launch

Semi

Rob Gregory Ionia    

Semi

Mike Ledford Greenville    

Street

     
 

Driver

City

et

speed

Winner

Rob Vandewater Cadillac 11.346 60.96

R/up

Phil Gunther Beulah 11.27 64.86

Semi

Jackie Budde Walkerville    

Semi

Don Heinzer III Manistee    

Advanced Trophy

     
 

Driver

City

et

speed

Winner

Bruce Slawinski Manistee 7.50 89.03

R/up

Jerry Dotson Traverse City 6.79 101.78

Semi

Roger Day Marion    

Semi

Dean Hejnal Manton    

Pure Trophy

     
 

Driver

City

et

speed

Winner

Dave Roelofs Lake Ann 7.95 86.62

R/up

Bob Dewey Wellston    

Semi

Ken Keehn Marion    

Semi

Erin Martin Manistee    

Gamblers

     
 

Driver

City

et

speed

Winner

Bill Fluette Interlochen 7.45 91.60

R/up

Tim Heiges Traverse City 6.02 110.89

Semi

Jim Weeks Benzonia

Semi

August 16, 2003
Mopars Against the World $7500 to Win Main Event

 

Driver

City

$7,500 Winner

Dave Acha
' 67 Pontiac Firebird
Interlochen

$2,500 Runner-up

Mike Ledford
' 67 Chevy II
Greenville

Semi

Jerry Brown
' 72 Plymouth Duster 
Grand Haven

Semi

1/4

Ed Bergren Manistee

1/4

Jim Ribble Metamora

1/4

Mickey Adams Canton
 

Pure Trophy

 

Driver

City

Win

Brad Barrett
' 69 Chevelle
Muskegon

R-Up

Dan Sprague
' 85 Monte Carlo
Lake City

Semi

Brandy Verrett
' 99 Monte Carlo
Kaleva

Semi

Kimberley Budde
' 00 Ford Focus
Walkerville

 

 

Advanced Trophy

 

Driver

City

Win

Ron Hagar
' 84 Buick Regal
Clark Lake

R-Up

Jackie Budde
' 89 Mustang
Walkerville

Semi

Tracy Kuehne
' 78 Camaro Z-28
Interlochen

Semi

Jim Weeks
' 87 Chevy S-10
Beulah 
 

Consolation Race

 

Driver

City

Win

Jim Whitaker
' 72 Dodge Demon
Ithaca

R-Up

Bill Swain
' 70 Plymouth Barracuda
Ionia

Semi

Greg Kish
' 68 Mustang
Shelby Twp.

Semi

   

 

 

August 17, 2003 - Mopars Against the World - Day 2

         

Super Pro

         

Driver

City

rt

dial

et

speed

$2,500 Winner

Rusty Sampsel
' 71 Chevy Vega
Lapeer
.018
5.82
5.843
118.18

R-up

Frank Whitaker
' 70 Plymouth Duster
Ithaca
.047
6.96
6.963
99.34

Semi

Rick Ross - ' 69 Plymouth Barracuda St. Heights
.029
6.65
6.638
104.09

Semi

1/4

Klint Bailey Lake

1/4

Corey Mikus St. Johns

1/4

Randy Birkenmeier Birch Run

Super Quick

         

Driver

City

 rt
dial 
et 
speed 

Winner

Mike Zednick - Dragster Sault Ste. Marie
.031
5.08
5.101
136.79

R-up

Richard Mardlin - Dragster Bear Lake
.055
5.32
5.327
127.10

Semi

Eric Johnson - Dragster Onekama  
5.10
14.426
50.70

Semi

           
 

Pure Trophy

 

       

Driver

City

rt

dial

et

speed

Win

Ron Hopkins - ' 89 Mustang Cadillac
.118 
9.42
9.43
74.97 

R-Up

Derek Bargerstock - ' 92 Dodge Dakota Thompsonville
 .041
11.23 
11.36 
62.34 

Semi

Kassie Turner - ' 99 Saturn Beulah
 .278
11.50 
11.64 
60.56 

Semi

           
 

Advanced Trophy

 

       

Driver

City

rt

dial

et

speed

Win

Dave Falbe - ' 75 Plymouth Duster Whitehall
 .012
8.08
8.07
84.29 

R-Up

Brad Barrett - ' 69 Chevelle Muskegon
 .061
7.89
7.85
 87.19

Semi

Pauline Schwedt - ' 67 Chevy II Cheboygan
.011 
8.95 
8.98 
79.09 

Semi

Gary Hlavka - ' 69 Pontiac Firebird Traverse City
 .112
8.33 
8.38 
81.69 
 

Consolation Race

 

       

Driver

City

rt

dial

et

speed

Win

Steve Mikus - ' 72 Chevy Nova Ashley
 .087
5.71 
6.71 
68.73 

R-Up

Fred Schwedt - ' 74 Chevy Vega  Cheboygan
 .361
6.58 
7.58 
101.53 

Semi

Jerry Brown - ' 72 Plymouth Duster Grand Haven -.013 red 7.23  13.90 33.88 

Semi

   
 
 
 
 

September 6, 2003

         

Super Pro

         
 

Driver

City

rt

dial

et

speed

$1,000 Winner

Corey Mikus St. Johns .000 6.01 6.013 113.19

R/up

Mike Ledford Greenville .020 6.49 6.498 105.22

Semi

Jamie Sias Cheboygan        

Semi

           

Super Quick

         
 

Driver

City

rt

dial

et

speed

Winner

Mark Campbell Williamsburg .004 5.06 5.077 135.34

R/up

Bernie Galdeen Muskegon .020 5.42 5.433 127.10

Semi

David Ruehs Adrian        

Semi

           

Street

         
 

Driver

City

rt

dial

et

speed

Winner

Phil Gunther Beulah .125 11.13 11.238 65.36

R/up

Rob Vandewater Cadillac .162 11.28 11.260 57.60

Semi

Dave Acha Interlochen        

Semi

           

Pure Trophy

         
 

Driver

City

rt

dial

et

speed

Winner

Ed Peffer Leroy .045 9.10 9.179 74.46

R/up

Ron Stimes Fountain .517 10.10 10.157 68.89

Semi

Kim Budde Walkerville        

Semi

           

Advanced Trophy

         
 

Driver

City

rt

dial

et

speed

Winner

Bruce Slawinski Manistee .079 7.69 7.728 86.47

R/up

Jim Weeks Beulah .116 7.65 7.697 88.66

Semi

Gary Pike Mt. Morris        

Semi

Bill Fluette

Interlochen

 

 

 

 

Junior Eliminator

         
 

Driver

City

rt

dial

et

speed

Winner

Matt Sponseller Vicksburg .078 7.35 7.457 81.68

R/up

Adam Doe Traverse City .306 22.90 23.599 23.33

Semi

Jenny Zednick Sault Ste. Marie        

Semi

           

High School

         
 

Driver

City

rt

dial

et

speed

Winner

Josh Wingo Gaylord .225 9.46 9.421 73.64

R/up

Kassie Turner Beulah -.063 11.60 11.557 61.33

Semi

Kevin Wood Manistee        

Semi

           

 

           

September 7, 2003

         

Super Pro

         
 

Driver

City

rt

dial

et

speed

$1,000 Winner

Phil Anderson Maple City .042 6.92 6.923 97.56

R/up

Mark Hancock Boyne City -.012 red 7.31 7.333 92.64

Semi

Randy Budde Walkerville        

Semi

           

Super Quick

         
 

Driver

City

rt

dial

et

speed

Winner

Pat Weeks Boyne City .053 5.70 5.707 121.98

R/up

Mike Ledford Greenville -.003 red 6.48 shut  down

Semi

Steve Mikus Ashley        

Semi

           

Street

         
 

Driver

City

rt

dial

et

speed

Winner

Phil Gunther Beulah .021 11.28 11.296 64.01

R/up

Gary Wood Manistee .139 10.97 10.993 63.86

Semi

Mark Mayfield Harrison        

Semi

Ron Dougherty Honor        

Pure Trophy

         
 

Driver

City

rt

dial

et

speed

Winner

14t   .164 8.99 9.062 77.44

R/up

13t   .306 11.58 11.552 61.50

Semi

23t          

Semi

           

Advanced Trophy

         
 

Driver

City

rt

dial

et

speed

Winner

Ron Aeschelman Traverse City .045 7.98 8.057 85.23

R/up

Steve McCormick Manton .127 7.13 7.301 95.42
Semi

Bruce Slawinski

Manistee

 

 

 

 

Semi            

Junior Eliminator

         
 

Driver

City

rt

dial

et

speed

Winner

Jessica Zednicek Sault Ste. Marie .188 8.97 8.993 71.26

R/up

Matt Sponseller Vicksburg .027 7.70 11.865 35.95

Semi

Scott Beyer Saginaw        

Semi

           

High School

         
 

Driver

City

rt

dial

et

speed

Winner

Kim Budde Walkerville .092 11.21 11.372 62.99

R/up

Josh Wingo Gaylord -.001 Red 9.44 9.463 73.62

Semi

Krista Peffer Leroy        

Semi

           

Gamblers

         
 

Driver

City

rt

dial

et

speed

Winner

Corey Mikus St. Johns .002 6.00 6.052 102.96

R/up

Chauntel Lorenz Traverse City .048 7.52 7.567 92.00

Semi

Jim Weeks Beulah        

Semi

Mike Stokes Kingsley        
             

2003 Races          

September 6, 2003

         

Super Pro

         
 

Driver

City

rt

dial

et

speed

$1,000 Winner

Corey Mikus St. Johns .000 6.01 6.013 113.19

R/up

Mike Ledford Greenville .020 6.49 6.498 105.22

Semi

Jamie Sias Cheboygan        

Semi

           

Super Quick

         
 

Driver

City

rt

dial

et

speed

Winner

Mark Campbell Williamsburg .004 5.06 5.077 135.34

R/up

Bernie Galdeen Muskegon .020 5.42 5.433 127.10

Semi

David Ruehs Adrian        

Semi

           

Street

         
 

Driver

City

rt

dial

et

speed

Winner

Phil Gunther Beulah .125 11.13 11.238 65.36

R/up

Rob Vandewater Cadillac .162 11.28 11.260 57.60

Semi

Dave Acha Interlochen        

Semi

           

Pure Trophy

         
 

Driver

City

rt

dial

et

speed

Winner

Ed Peffer Leroy .045 9.10 9.179 74.46

R/up

Ron Stimes Fountain .517 10.10 10.157 68.89

Semi

Kim Budde Walkerville        

Semi

           

Advanced Trophy

         
 

Driver

City

rt

dial

et

speed

Winner

Bruce Slawinski Manistee .079 7.69 7.728 86.47

R/up

Jim Weeks Beulah .116 7.65 7.697 88.66

Semi

Gary Pike Mt. Morris        

Semi

Bill Fluette

Interlochen

 

 

 

 

Junior Eliminator

         
 

Driver

City

rt

dial

et

speed

Winner

Matt Sponseller Vicksburg .078 7.35 7.457 81.68

R/up

Adam Doe Traverse City .306 22.90 23.599 23.33

Semi

Jenny Zednick Sault Ste. Marie        

Semi

           

High School

         
 

Driver

City

rt

dial

et

speed

Winner

Josh Wingo Gaylord .225 9.46 9.421 73.64

R/up

Kassie Turner Beulah -.063 11.60 11.557 61.33

Semi

Kevin Wood Manistee        

Semi

           

 

           

September 7, 2003

         

Super Pro

         
 

Driver

City

rt

dial

et

speed

$1,000 Winner

Phil Anderson Maple City .042 6.92 6.923 97.56

R/up

Mark Hancock Boyne City -.012 red 7.31 7.333 92.64

Semi

Randy Budde Walkerville        

Semi

           

Super Quick

         
 

Driver

City

rt

dial

et

speed

Winner

Pat Weeks Boyne City .053 5.70 5.707 121.98

R/up

Mike Ledford Greenville -.003 red 6.48 shut  down

Semi

Steve Mikus Ashley        

Semi

           

Street

         
 

Driver

City

rt

dial

et

speed

Winner

Phil Gunther Beulah .021 11.28 11.296 64.01

R/up

Gary Wood Manistee .139 10.97 10.993 63.86

Semi

Mark Mayfield Harrison        

Semi

Ron Dougherty Honor        

Pure Trophy

         
 

Driver

City

rt

dial

et

speed

Winner

14t   .164 8.99 9.062 77.44

R/up

13t   .306 11.58 11.552 61.50

Semi

23t          

Semi

           

Advanced Trophy

         
 

Driver

City

rt

dial

et

speed

Winner

Ron Aeschelman Traverse City .045 7.98 8.057 85.23

R/up

Steve McCormick Manton .127 7.13 7.301 95.42
Semi

Bruce Slawinski

Manistee

 

 

 

 

Semi            

Junior Eliminator

         
 

Driver

City

rt

dial

et

speed

Winner

Jessica Zednicek Sault Ste. Marie .188 8.97 8.993 71.26

R/up

Matt Sponseller Vicksburg .027 7.70 11.865 35.95

Semi

Scott Beyer Saginaw        

Semi

           

High School

         
 

Driver

City

rt

dial

et

speed

Winner

Kim Budde Walkerville .092 11.21 11.372 62.99

R/up

Josh Wingo Gaylord -.001 Red 9.44 9.463 73.62

Semi

Krista Peffer Leroy        

Semi

           

Gamblers

         
 

Driver

City

rt

dial

et

speed

Winner

Corey Mikus St. Johns .002 6.00 6.052 102.96

R/up

Chauntel Lorenz Traverse City .048 7.52 7.567 92.00

Semi

Jim Weeks Beulah        

Semi

Mike Stokes Kingsley        
 

2003 Big Bucks Points
- Season Complete -

   
 

driver

  pts.
1. Corey Mikus St. Johns, MI 357
2. Mike Ledford Greenville, MI 349
  Roy St. Denis Oxford, MI 349
4. Rusty Sampsel Lapeer, MI 298
5. Joe Bauman Chesaning, MI 296
6. Pat Norton Taylor, MI 274
7. Jim Ribble Metamora, MI 273
8. Wayne Ledford Bear Lake, MI 192
9. Ron Hagar Clark Lake, MI 164
10. John Linnabary Taylor, MI 152
11. Randy Birkenmeier Birch Run, MI 140
12. Chuck Melnik Long Lake, MI 133
13. Scott Hoernlein Saginaw, MI 132
14. Bob Snow Marlette, MI 123
  Mark Pressey Taylor, MI 123
16. Steve Doornbosch Forest, ON Canada 120
  Phil Palmer Caro, MI 120
  Larry Mikus Ashley, MI 120
  Jim Whitaker Ithaca, MI 120
20. Randy McGrath Lansing, MI 110
  Steve Mikus Ashley, MI 110
  Mike Marcet Bay City, MI 110
23. Dwayne Lindeman Kaleva, MI 101
  Milo Ayres Ithaca, MI 101
25. Dean Poppeck Goodrich, MI 100
  Jason Hemerline Unionville, MI 100
  Dale Mardlin Lapeer, MI 100
28. Jerry Brown Grand Haven, MI 91
  Rick Mitchell Rock, MI 91
  Paul Brown Cass City, MI 91
  Bill Swain Ionia, MI 91
32. Mike Landheer Sparta, MI 90
  Jerry Ashby Ortonville, MI 90
  Ron Melnik Ubly, MI 90
  Klint Bailey Lake, MI 90
36. Frank Whitaker Ithaca, MI 82
37. Rick Ross Sterling Hts., MI 81
38. Don Wolf Birch Run, MI 80
  Martin Griffor Saginaw, MI 80
  Mike Nitzsche Lansing, MI 80
  Rob Budgell Jr. Port Huron, MI 80
42. Dave Acha Interlochen, MI 73
43. Mike Heiman Otter Lake, MI 70
  Rich Brouwer Lapeer, MI 70
  Mickey Adams Canton, MI 70
  Russ Briggs Ionia, MI 70
  Mark Hancock Boyne City, MI 70
  Craig Smith DeWitt, MI 70
  Scott Green Suttons Bay, MI 70
50. Dave Callaway Burlington, ON Canada 62
51. Ron Nevers Allen Park, MI 61
52. Fred Schwedt Cheboygan, MI 60
  Dan Hippensteel Sr. Clio, MI 60
  John Kutsick Roseville, MI 60
  Dave Yurcak Lincoln Park, MI 60
  Al McChesney Freeland, MI 60
  Greg Kish Shelby Twp., MI 60
  Rick LaPouttre Bay City, MI 60
  Mike Reth Sterling Hts., MI 60
60. Pat Ney Bad Axe, MI 52
  Mike Hightower So. Rockwood, MI 52
62. Chuck Reynolds Farwell, MI 50
  Rob Gregory Ionia, MI 50
  Fred Van Haaren Bay City, MI 50
  Bruce Morris Sr. Warren, MI 50
  Joe Persi, Jr. Davison, MI 50
  Jeff Birkenmeier Birch Run, MI 50
  Mike Horetski Bad Axe, MI 50
  Phil Anderson Maple City, MI 50
  Jerry Lendzion Pontiac, MI 50
  Gary Alfrey Allen Park, MI 50
  Bob Hoernlein Saginaw, MI 50
  Gary Williams Columbiaville, MI 50
  Randy Budde Walkerville, MI 50
75. Rich Perdue Bay City, MI 41
76. Mitch Hunt Kalkaska, MI 40
  Bruce Humphrey Bay City, MI 40
  Chris Michalski Caro, MI 40
  James Coe Cadillac, MI 40
  Dick Simpson Bay City, MI 40
  Jim Davies Ferndale, MI 40
  Tom Wright Clinton Twp., MI 40
  Dennis DeMott Highland, MI 40
  Ed Bergren Manistee, MI 40
  Mark Mayfield Harrison, MI 40
  Will Steckley Milverton, ON Canada 40
87. Rob Lutzke Kent City, MI 30
  Bill England Pontiac, MI 30
  Jim Edlin Jr. Belding, MI 30
  Mike Stokes Kingsley, MI 30
  Chad Becker Ithaca, MI 30
  Mike Zednick Sault Ste. Marie, MI 30
  Tim Falbe Muskegon, MI 30
  Brent Gallaher Ortonville, MI 30
  Tom Prescott Taylor, MI 30
  Mark O'Shea Warren, MI 30
  Jason Mikula Crystal, MI 30
  Dan Campbell Washington, MI 30
  Mark Armstrong Taylor, MI 30
  Fred Overkamp Muskegon, MI 30
  Steve Milliman Bear Lake, MI 30
  Ken Barlow Taylor, MI 30
  Daryl Smith Mt. Morris, MI 30
  Tim Heiges Traverse City, MI 30
  Duane Fischer North Branch, MI 30
  Kevin Cody Dearborn, MI 30
107. Bill Smith Cedar Springs, MI 20
  Jim Weeks Beulah, MI 20
  Steve Scott Attica, MI 20
  Larry Zelke Roseville, MI 20
  Kevin Niezguski Harrison, MI 20
  Kirk Wolfe Ortonville, MI 20
  Budd Gilbert Port Huron, MI 20
  Glenn Cappella Jr. Harper Woods, MI 20
  Dan Melnik Bad Axe, MI 20
  Mike Plastino Sault Ste. Marie, ON Canada 20
  Chad Brintnell McBain, MI 20
  Kirk Cheney Vermontville, MI 20
  Steve Berry Ubly, MI 20
  Chris Nabozny Livonia, MI 20
  Gary Osontoski Ubly, MI 20
  Ralph Jackson Ortonville, MI 20
  Terry McKenzie Carleton, MI 20
  Terry Terburgh Vassar, MI 20
  Den DeCheney Muskegon. MI 20
  Rick Nelson Muskegon, MI 20
  Donnie Heinzer III Manistee, MI 20
  Dan Gorby Trufant, MI 20
  Randy Whitaker Jr. Ithaca, MI 20
  Mike Mayfield Farwell, MI 20
  Greg Fortin Sarnia, ON Canada 20
  Ray Ruehle Shelby Twp., MI 20
  James Daugherty Metamora, MI 20
  Mike Plautz Goodrich, MI 20
  Fred Blakely Clare, MI 20
  Dick Lane North Street, MI 20
  Chad Rossell Cadillac, MI 20
  Todd Baughan Marion, MI 20
  Don Melnik Bad Axe, MI 20
  Mike O'Rourke Redford, MI 20
  Bill Fluette Interlochen, MI 20
  Bill Russell Marlette, MI 20
  Jim Turner Beulah, MI 20
  Dave Rumph Waterford, MI 20
  Erik Pierson Ortonville, MI 20
  Mike Kelley Canton, MI 20
  Phil Gunther Beulah, MI 20
148. Brian Rambo Macomb Twp., MI 10
  Bill Salvati Milford, MI 10
  Mike Olsen Saginaw, MI 10
  Paul Wolf Olivet, MI 10
  Keith Helsel Lake City, MI 10
  Gary Hagar Wayne, MI 10
  Dave Greenfield Lake City, MI 10
  Charlie Kill McBain, MI 10
  Jerry Anderson Munith, MI 10
  Kent Brintnell Greenville, MI 10
  Dwayne Greenfield Lake City, MI 10
  Chuck Wheeler Traverse City, MI 10
  Jim Adams Milan, MI 10
  Brian Nelson Twin Lake, MI 10
  Tony Leek Otisville, MI 10
  Jason Jensen Vicksburg, MI 10
  David Gray Interlochen, MI 10
  Mike Bowersock Garden City, MI 10
  Sam Patrick Sand Pte., MI 10
  Chad Congdon Burton, MI 10
  Rob Holden Parkhill, ON Canada 10
  Geoff Pitts Shelby Twp., MI 10
  Jeff Belknap Otsego, MI 10
  Dan Lewis St. Clair Shores, MI 10
  Ray Orr Crediton, ON Canada 10
  Wes Buckley Rossford, OH 10
  Rich West Rockwood, Mi 10
  Scott VanderYacht Zeeland, MI 10
  Steve Roberts Highland, MI 10
  Jamie Sias Cheboygan, MI 10
  Bob DeCheney Muskegon, MI 10
  Bill Heiges Lake Ann, MI 10
  Kevin Huntley Beulah, MI 10
  John Verrett Kaleva, MI 10
  Randy Brouwer Columbiaville, MI 10
  Bob Shanks Williamston, MI 10
  Adam Green Metamora, MI 10
  Ron Mesbergen Zeeland, MI 10
  David Tinney Fairhaven, MI 10
  Daniel Quinn Utica, MI 10
  Ryan Holderbaum Ortonville, MI 10
  Ron Venticinque Ubly, MI 10
  Mike Cochran Whitmore Lake, MI 10
  Jim Scavone Allen Park, MI 10
  Brian Kowalski Birch Run, MI 10
  Mike McKay Dearborn Hts., MI 10
  Leo Hilliker II Bay City, MI 10
  Roger Day Metamora, MI 10
  Dave Szerlag Brighton, MI 10
  Bruce Kuznicki Bridgeport, MI 10
  Jacob Reth Sterling Hts., MI 10
  Gary Balkus Wyandotte, Mi 10

 

2003 NMD Final Points Standings  
 

Super Pro

     
  driver city vehicle pts.
1. Wayne Ledford Bear Lake Chevy Corvette 193
2. Randy Budde Walkerville Mercury Capri 184
3. Phil Anderson Maple City Pontiac Phoenix 174
4. Ron Hagar Clark Lake Buick Regal 155
5. Steve Milliman Bear Lake Chevy Monza 153
6. Dave Acha Interlochen Pontiac Firebird 143
  Mike Stokes Kingsley Chevy Camaro 143
8. Klint Bailey Lake Dodge Dart 132
9. Dwayne Lindeman Kaleva Chevy Camaro 123
  Joe Bauman Montrose Altered 123
11. Chad Brintnell McBain Ford Mustang 122
12. Chuck Reynolds Farwell Chevy Monte Carlo 121
13. Chuck Melnik Long Lake Plymouth Arrow 103
14. Mitch Hunt Kalkaska Chevy Chevelle 101
15. Ed Bergren Manistee Chevy Camaro 100
16. Mike Mayfield Farwell Dodge Dart 93
17. Rob Lutzke Kent City   92
18. Dwayne Greenfield Cadillac AMC Javelin 82
19. Chad Rossell Cadillac Olds Cutlass 70
20. Kevin Huntley Beulah Plymouth Cuda 62
  Mark Clark Traverse City Chevy S-10 62
22. Bill Swain Ionia Plymouth Cuda 61
  Kevin Green Cadillac Ford Victoria 61
24. Scott Green Suttons Bay Chevy El Camino 60
  Rob Gregory Ionia Chevy Malibu 60
  Joe Verrett Wellston Ford Mustang 60
27. Jim Turner Beulah Dodge Dart 50
28. Mike Peck Benzonia Chevy Camaro 50
29. John Verrett Kaleva Ford Pinto 41
  Jamie Sias Cheboygan Chevy Camaro 41
31. Bill Fluette Interlochen Chevy Monte Carlo 40
  Jim Weeks Beulah Chevy S-10 40
  Brad Emery Manton Chevy Nova 40
  Dave Greenfield Cadillac Chevy Camaro 40
  Kelli Acha Interlochen Dodge Dart 40
  Jim Stoll Boon Plymouth Volare 40
  Dave Gray Interlochen Chevy Camaro 40
38. Fred Blakely Clare Chevy Camaro 30
  James Coe Cadillac Chevy Monte Carlo 30
  Tim Heiges Traverse City Chevy Vega 30
  Randy McGrath Lansing Oldsmobile 30
42. Mike Nitzsche Lansing Chevy Nova 20
  Cindy Rossell Cadillac Chevy Monte Carlo 20
  Pauline Schwedt Cheboygan Chevy Nova 20
  Chuck Wheeler Traverse City Chevy Nova 20
  Chauntel Lorenz Traverse City Ford Ranger 20
  Steve Mikus Ashley Chevy Nova 20
48. Fred Schwedt Cheboygan Chevy Vega 10
  Bill Treichel Standish Chevy Camaro 10
  Ron Emery Manton Chevy Nova 10
  Andy Wingo Gaylord Pontiac LeMans 10
  Kent Brintnell Greenville Dodge Dart 10
  Bill Heiges Lake Ann   10
  Gary Pike Mt. Morris Chevy Vega 10
         
  Super Quick      
  driver city vehicle pts.
1. Steve Mikus Ashley Chevy Nova 96
2. Bernie Galdeen Muskegon Dragster 75
3. Mike Ledford Greenville Chevy II 53
  Pat Weeks Boyne City Chevy Beretta 53
  Rob Gregory Ionia Chevy Malibu 53
6. Mark Campbell Williamsburg Dragster 43
  Mike Zednick Sault Ste. Marie Dragster 43
8. DMC Racing Bear Lake Dragster 32
9. David Ruehs Adrian Dragster 21
  Mike Nitzsche Lansing   21
11. Dwayne Lindeman Kaleva Dragster 10
  Andrew Walcott Gaylord Dragster 10
  Bill Fluette Interlochen Monte Carlo 10
  John Pranger Wyoming Pontiac Firebird 10
  Jeremy McCormick Fountain Dragster 10
  Keith Helsel Lake City   10
         
 

Street

     
  driver city vehicle pts.
1. Phil Gunther Beulah Chevy Chevelle 160
2. Rob Vandewater Cadillac Grand Prix 108
3. Donnie Heinzer, III Manistee Chevy Camaro 104
4. Dave Acha Interlochen Dodge Challenger 76
5. Mark Mayfield Harrison Dodge Dart 61
6. Pauline Schwedt Cheboygan Chevy Nova 54
7. Ron Hopkins Cadillac Ford Mustang 43
8. Jackie Budde Walkerville Ford Mustang 31
9. Kevin Wood Manistee Dodge Shadow 21
  Charlie Doe Traverse City Monte Carlo 21
11. Kelly Howell Merritt Trans Am 10
         
  Trophy      
  driver city vehicle pts.
1. Gerald Dotson Traverse City Chevy Camaro 77
  Bruce Slawinski Manistee   77
2. Jim Weeks Beulah   66
4. Dave Roelofs Lake Ann   55
5. Al Hardenburgh Coopersville Dodge Dart 22
         
  High School      
  driver city vehicle pts.
1. Josh Wingo Gaylord GMC S-15 99
2. Krista Peffer LeRoy Chevy Monte Carlo 55
3. Kassie Turner Beulah Saturn 33
  Kim Budde Walkerville Ford Taurus 33
  Mike Shimel Cadillac Chevy S-10 33
6. Kevin Wood Manistee Dodge Shadow 21
7. Donnie Heinzer III Manistee Chevy Camaro 11
8. Mike Dull Elk Rapids Ford Mustang 10
         
  Jr. Eliminator

 

   
  driver city vehicle pts.
1. Matt Sponseller Vicksburg Jr. Dragster 55
2. Adam Doe Traverse City Yamaha 44
3. Ashley Werabelski Harrison Twp. Jr. Dragster 33
  Dustin Rossell Cadillac Yamaha 33
  Jessica Zednicek Sault Ste. Marie Jr. Dragster 33
6. Samantha Coe Cadillac Jr. Dragster 11
  Jenny Zednicek Sault Ste. Marie Jr. Dragster 11
  Scott Beyer Saginaw Jr. Dragster 11
         
         

e-mail us at  trackmanagers@gmail.com