2013 Race Results and Points


All drivers are automatically entered into the points for the 2013 season.
Points will be counted at the following dates:
May (17 rain), 18 & 26 - June 7, 8, 21 & 22 - July 6, 12, 13, 26 & 27 - August 10, 23 & 24 - September 1


Brackets I, II, Street & Pro Trophy: By paying an additional $10 (per class entered),
are eligible to obtain 5 additional points per race entered,
plus a 5 point bonus for entering the points.


10 points are awarded for each round won, beginning with a third round win.
Winners receive an additional 3 points, runners-up 2 points, and semi-finalists 1 point.


2013 Class winners (Brackets I, II) will receive a 2014 Season Driver pass.
Runners-up will receive a 2014 season pit pass. 

2013 JadosMedia.com Bracket Points

16th Annual MOPARS AGAINST THE WORLD - July 27, 2013
BRACKET I
Box
$2500 to Win
Win Eric Johnson 66 Chevy II Onekama
R-Up Jim Thurston 33 Roadster Holland
Semi Bill Fluette 86 Monte Carlo SS Interlochen
Semi Bryan Kieffer 78 Malibu St. Johns
Quarter Kip Burkhardt 01 Racecraft RED Coldwater
Quarter Tom Whitaker 68 Camaro Muskegon
Quarter Todd Strefling 04 Mullis RED Elkhart, IN
Eighth Mike Stokes 72 Challenger Honor
Eighth Tyler Clark 90 Camaro Traverse City
Eighth Travis Verrett 81 Mustang Whitehall
Eighth Scott VanAntwerp Western RED Holland
Eighth Chris Davis RED Springport
Eighth Scott Hoernlein 06 American RED Freeland
         
BRACKET II
No Box
$7500 to Win
Win Scott Hoernlein 73 Duster Freeland
R-Up Chad Six 27 Ford Roadster Eaton Rapids
Semi Dale Mardlin 63 Falcon Lapeer
Semi Mark Daniels 86 Camaro South Boardman
Quarter Darren McChesney 73 Duster Saginaw
Quarter Al McChesney 67 Belvedere Freeland
Quarter Eric Johnson 66 Chevy II Onekama
Eighth Tim Merrick 65 Falcon Belmont
Eighth Donnie Wolf 65 GTO Birch Run
Eighth Dave McChesney 70 Duster Saginaw
Eighth Chuck Reynolds 81 Monte Carlo Lake George
Eighth Mike Illig 71 Demon Gladwin
Eighth Mickey Bergdahl 87 Mustang Beulah
Eighth Bryan Kieffer 78 Malibu St. Johns
Sixteenth Bob DeCheney 79 Malibu Muskegon
Sixteenth Milo Ayres 68 Charger Ithaca
Sixteenth Gary Wood 69 AMX Brethren
Sixteenth Dale Bannick 70 Road Runner Bay City
Sixteenth Joe Persi Jr. 77 Mustang II Davison
Sixteenth Brian Kuta 72 Maverick New Boston
Sixteenth Jason Mikula 66 Chevy II Eagle
Sixteenth Mark Reminder 69 Camaro Saginaw
Sixteenth Bob Scott 85 Z-28 Camaro Attica
Sixteenth Gary Williams 65 Chevelle Columbiaville
Sixteenth Jamie Martinus 70 Chevelle Birch Run
Sixteenth Perry Daniels 85 Trans Am South Boardman
Sixteenth Corey Mikus 68 Camaro Bear Lake
Sixteenth Rich Perdue 68 Mustang Bay City
         
PRO
TROPHY
$250 to Win
Sponsored by
Hlavka
Heating & Cooling
Win Dennis Gilman 82 Firebird Bear Lake
R-Up Toby Hamilton Altered Dragster Copemish
Semi Doug Rondeau 74 Duster Alpena
Quarter Mike Dewey 89 Mustang Roscommon
Quarter Dan Snyder 64 Impala Harrison
Eighth Sam Tann 69 Chevelle SS Traverse City
Eighth Tony Thomas 86 Regal Bear Lake
Eighth Mark VanDerMoon 88 Mustang Cadillac
Eighth Justin Rondeau 72 Duster Alpena
         
STREET
TROPHY
$100 to Win
Sponsored by
Three Oh Eight
Bar & Grill
Win Devon Nelson 84 Monte Carlo SS Brethren
R-Up John Edingfield 78 El Camino Traverse City
Semi Rhet Brewer 87 Spree Eastlake
Semi Ron Dougherty 72 Monte Carlo Honor
Quarter Richard Bohr 86 Silverado Harrison
Quarter James Persinger 79 Fleetwood Freesoil
Quarter Melvin Cebula 89 Mustang Bear Lake
         
JUNIORS Win Bailey Burkhardt (11) Junior Dragster Coldwater
R-Up Brandon Harthun (10) Junior Dragster Holland
Semi Emma Helsel (11) Junior Dragster Lake City
Quarter Grace Reckow (10) Junior Dragster Kingsley
Quarter RJ Melnik (17) Polaris Trail Boss Ubly
Quarter Austin Williams (12) Junior Dragster Columbiaville
         
TRIPLE-YOUR-$$$
BOX
GAMBLERS
Win Bud Roof 85 Toyota East Jordan
Win Tyler Clark 90 Camaro Traverse City
Win Travis Verrett 81 Mustang Whitehall
Win Klint Bailey 72 Dart Clare
Win Randy Craft RED Onondaga
TRIPLE-YOUR-$$$
NO BOX
GAMBLERS
Win Donnie Wolf 65 GTO Birch Run
Win Nolan Blanchard 84 Monte Carlo Benzonia
Win Ron Melnik 68 Firebird Ubly
Win Chuck Reynolds 81 Monte Carlo Lake George
Win Mike Illig 71 Demon Gladwin
Win Milo Ayres 68 Charger Ithaca
Win Bob DeCheney 79 Malibu Muskegon
Win Chris Roth 67 Camaro Essexville
Win Jason Mikula 66 Chevy II Eagle
Win Brad Rurka 74 Nova Holland
Win Gary Williams 65 Chevelle Columbiaville
Win Ron Hagar 94 Roadmaster Clarklake
Win Rob Cerny 71 Dart Bellaire
Win Rich Perdue 68 Mustang Bay City
Win Darrell Badgley 96 Beretta Mason
Win Dan Snyder 64 Impala Harrison

BRACKET RACE #9 - July 13, 2013
BRACKET I
Box
Win Eric Johnson 66 Chevy II Nova Onekama
R-Up Bill Fluette 86 Monte Carlo SS Interlochen
Semi Steve Mikus 90 Spitzer Dragster Ashley
Semi Mark Clark 90 Camaro Traverse City
         
BRACKET II
No Box
Win Phil Gunther 75 Monza Beulah
R-Up Gary Howell 72 Monte Carlo Beulah
Semi Brian Peterson 81 Camaro Cadillac
Quarter Dan Gorby 69 Camaro Sheridan
Quarter Stacey Bigelow 69 Camaro Manton
Eighth Dan Sprague Chevy S10 Lake City
Eighth 3Js Performance 93 Mustang Traverse City
Eighth Rebecca McNinch 57 Chevy Beulah
Eighth Ken Hansen 66 Impala Crystal
Eighth Deb Hidden Chevy S10 Alger
         
PRO
TROPHY
Win John McMichael 94 Camaro Fife Lake
R-Up Pete Pnacek 57 International Harrison
Semi Terry Pendock 72 Nova Kingsley
Quarter Mark MacPherson 86 Cutlass Kaleva
Quarter Gary Hlavka Chevy Vega Kingsley
         
STREET
TROPHY
Win Dustin Cesaro 92 Mustang GT East Jordan
R-Up Jimmy Evans 88 Camaro Benzonia
Semi Devon Nelson Monte Carlo Brethren
Quarter James Persinger 79 Fleetwood Freesoil
Quarter Gary Bowman Minivan Prescott
         
JUNIOR
GAMBLERS
Win Madisyn McCormick   Fountain
R-Up Grace Reckow   Kingsley
         
EARLY
GAMBLERS
Win Steve Mikus 90 Spitzer Dragster Ashley
R-Up Rick Larocque 00 Mustang Beulah
Semi Gary Howell 72 Monte Carlo Beulah
Semi Phil Gunther 75 Monza Beulah
Quarter Steve Tennant 79 Mustang Muskegon
Quarter Dustin Cesaro 92 Mustang GT East Jordan
Quarter Travis Milliman 86 Firebird Kaleva
         
LATE
GAMBLERS
Win Mike Stokes 72 Challenger Kaleva
R-Up Dan Sprague Chevy S10 Lake City
Semi Ken Hansen 66 Impala Crystal
Semi Steve Tennant 79 Mustang Muskegon

BRACKET RACE #8 - July 12, 2013
BRACKET I
No Box
Win Rick LaRocque 00 Mustang Beulah
R-Up Steve Mikus 90 Spitzer Dragster Ashley
Semi Tyler Clark 90 Camaro Traverse City
         
BRACKET II
Box
Win Gary Wood 69 AMC AMX Brethren
R-Up 3Js Performance 93 Mustang Traverse City
Semi Phil Gunther 75 Monza Beulah
Semi Bob Wilson 85 S-10 Copemish
Quarter Perry Daniels 85 TransAm South Boardman
Quarter Jason Preston 68 Camaro Six Lakes
Quarter Scott Eriksen 69 Camaro East Jordan
         
PRO
TROPHY
Win Dan Snyder 64 Impala Harrison
R-Up Darrin Noaker 71 Camaro Cadillac
Semi Mark MacPherson 86 Cutlass Kaleva
Semi Jim Evans 71 Skylark Benzonia
Quarter Jeremy Rose 73 Nova Cadillac
Quarter Bill Lawson 86 Toyota Grawn
Quarter Gary Rank 88 Mustang Manistee
         
STREET
TROPHY
Win James Persinger 79 Fleetwood Freesoil
R-Up Melvin Cebula 89 Mustang Bear Lake
Semi Dustin Cesaro 92 Mustang East Jordan
Semi Jimmy Evans 88 Camaro Benzonia
         
GAMBLERS Win Steve Mikus 90 Spitzer Dragster Ashley
R-Up Nolan Blanchard 84 Monte Carlo SS Benzonia
Semi Bob VandeWater 71 Challenger Cadillac
Semi Bill Fluette 86 Monte Carlo SS Interlochen
Quarter Rick LaRocque 00 Mustang Beulah
Quarter 3Js Performance 93 Mustang Traverse City
Quarter James Persinger 79 Fleetwood Freesoil
Quarter Jimmy Evans 88 Camaro Benzonia

Bracket Race #7 - July 6, 2013
BRACKET I
(Box)
Win      
R-Up      
Semi      
         
BRACKET II
(No Box)
Win      
R-Up      
Semi      
Quarter      
Quarter      
Quarter      
         
PRO
TROPHY
Win      
R-Up      
Semi      
Quarter      
Quarter      
Quarter      
         
STREET
TROPHY
Win      
R-Up      
         
EARLY
GAMBLERS
Win      
R-Up      
         
LATE
GAMBLERS
Win      
R-Up      
Semi      


Bracket Race #6 - June 22, 2013
BRACKET I
(Box)
Win Bill Fluette 86 Monte Carlos SS Interlochen
R-Up Al Clark 90 Camaro Bear Lake
Semi Bud Roof 85 Toyota East Jordan
         
BRACKET II
(No Box)
Win Gary Wood 69 AMC AMX Brethren
R-Up Bill Fluette 86 Monte Carlo SS Interlochen
Semi Stacey Bigelow 69 Manton
Quarter Frank Piltz 64 GTO Cadillac
Quarter Nolan Blanchard 84 Monte Carlo SS Benzonia
Quarter Rick Letts 65 Chevelle SS Lake City
         
PRO
TROPHY
Win Gary Rank II 89 Mustang GT Manistee
R-Up Mark MacPherson 86 Cutlass Kaleva
Semi Dan Sprague 91 S-10 Lake City
Quarter Robert Hamilton 00 Ninja Bear Lake
Quarter Tony Thomas 86 Regal Bear Lake
Quarter Steve Edgington 72 Nova Manistee
         
STREET
TROPHY
Win James Persinger 79 Fleetwood Freesoil
R-Up Jimmy Evans 88 Camaro Benzonia
         
EARLY
GAMBLERS
Win Bill Fluette 86 Monte Carlo SS Interlochen
R-Up Bob Vandewater 71 Challenger Cadillac
         
LATE
GAMBLERS
Win Travis Milliman 86 Firebird Kaleva
R-Up Darrin Noaker 71 Camaro Cadillac
Semi Rebecca McNinch 57 Bel Air Beulah
         


Bracket Race #2 - May 26, 2013
         


Bracket Race #1 - May 18, 2013
BRACKET I
(Box)
Win Eric Johnson 66 Nova Onekama
R-Up Jeremy McCormick Dragster Fountain
Semi Tom Whitaker 68 Camaro Muskegon
         
BRACKET II
(No Box)
Win Archie Spires 66 Valiant Mancelona
R-Up Bob Vandewater 1 Challenger Cadillac
Semi Rebecca McNinch 57 Bel Air Beulah
Semi Danny Angell 86 Mustang GT Scottville
         
PRO
TROPHY
Win Dan Snyder 64 Impala Harrison
R-Up Perry Daniels 84 Trans Am South Boardman
Semi Mark MacPherson 86 Cutlass Kaleva
Semi Matt Letts 90 Ranger Manton
         
STREET
TROPHY
Win Gary Bowman 89 Corvette Prescott
R-Up Jimmy Evans 72 Monte Carlo Benzonia
Semi Robert Knop 66 Barracuda Thompsonville
         
JUNIORS Win Grace Reckow Jr. Dragster Kingsley
         
EARLY
GAMBLERS
Win Bill Fluette 86 Monte Carlo SS Interlochen
R-Up Josh Patton Camaro South Boardman
Semi Robert Knop 66 Barracuda Thompsonville
         
LATE
GAMBLERS
Win Bud Roof 85 Toyota East Jordan
R-Up Phil Gunther 86 Comanchee Beulah
Semi Matt Turner 02 Camaro Kalkaska